Konfrontacje historyczne. Henryk Wujec, Andrzej Friszke w 40-lecie powstania KOR-u

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi zorganizowała w środę, 28 września 2016 r., cykl wykładów, odczytów, wystaw i pokazów filmowych odnoszących się 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników.

Do obchodów tego historycznego wydarzenia, które miało ogromny wpływ na przyszłą historię Polski włączyło się również Muzeum Tradycji Niepodległościowych zapraszając na kolejne konfrontacje historyczne z cyklu „Plus czy Minus” dwie wybitne osobowości: Henryka Wujca i profesora Andrzeja Friszke.

Henryk Wujec urodził się w 1940 roku. Z zawodu jest fizykiem specjalizującym się w technologii elektronowej. Mając 22 lata przystąpił do Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Latem 1976 roku zaangażował się w pomoc represjonowanym robotnikom Ursusa. We wrześniu tego samego roku związał się KOR. W 1978 roku współtworzył i redagował czasopismo podziemne „Robotnik”. W 1980 roku wstąpił do NSZZ „Solidarność”, gdzie zajmował eksponowane stanowiska. Internowany od pierwszego dnia stanu wojennego. W latach 1984-1986 więziony. Od 1989 roku był posłem i politykiem. Od 2010 do 2015 roku pracował jako doradca Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Profesor nauk humanistycznych Andrzej Friszke urodził się w 1956 roku, członek Polskiej Akademii Nauk i Kolegium IPN. Od 1980 roku w Klubie Inteligencji Katolickiej. Historyk specjalizujący się w dziejach polskiej opozycji antykomunistycznej, w tym Komitetu Samoobrony Społecznej KOR oraz NSZZ „Solidarność”. Jest autorem wielu publikacji i opracowań naukowych, a także tak ważnych książek jak: „KOR. Ludzie-działania-idee” (1983), Życie polityczne Emigracji (1999), „Polska. Losy państwa i narodu 1939–1989” (2003), „Anatomia buntu. Kuroń, Modzelewski i komandosi” (2010), czy „Rewolucja Solidarności 1980–1981” (2014) i in.

Spotkanie, jak zawsze, prowadził dr Mikołaj Mirowski – łódzki historyk, współpracownik „Gazety Trybunalskiej”, który zadbał, aby miało ono odpowiednią dynamikę, dotykało, często mało znanych, faktów z historii KOR-u i PRL-u. Goście przypomnieli początki organizacji, jej założenia, twórców i współpracowników. Fragment dyskusji poświęcono osobie Antoniego Macierewicza, jednak najczęściej wspominano postać Jacka Kuronia i Adama Michnika – ideologów KOR-u. Nie zabrakło także miejsca na pytania od zgromadzonych.

TVP Łódź poświęciła wydarzeniu krótkie sprawozdanie. Jest: > tutaj.

Patroni medialni: TVP Historia – Oficjalna strona, Liberté!, Dziennik Łódzki, Radio Łódź, Gazeta Trybunalska, TVP Łódź, Obserwator Międzynarodowy

„Plus czy minus” na fb > https://www.facebook.com/plusczyminus/?fref=ts

→ (pr) / (mb)

1.10.2016

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.