Gospodarny i oszczędny prezydent Piotrkowa Chojniak

31 maja 2020 r. upłynął termin składania oświadczeń majątkowych przez osoby do tego zobowiązane.

Niemal miesiąc zajęło piotrkowskim urzędnikom przeskanowanie dokumentów i umieszczenie ich w internetowym wydaniu Biuletynu Informacji Publicznej, gdzie oprócz kierownictwa urzędu miasta i podległych jednostek, publikowane są także oświadczenia radnych i osób wydających decyzje administracyjne.

“Gazeta Trybunalska” bardzo starannie prześledziła druki za lata 2013-2019 r. złożone przez prezydenta Piotrkowa mgr inż. Krzysztofa Chojniaka, z zawodu nauczyciela. Najbardziej interesowało nas ile włodarz, będący głową czteroosobowej rodziny (w tym dwojga studiujących dzieci) jest w stanie zaoszczędzić. Prezentuje to przygotowany przez nas wykres:

Kliknij, aby powiększyć.

Jak więc widać na przestrzeni sześciu lat średnie roczne oszczędności wzrastały o 46 tys. zł (3,8 tys. mies.) przy śr. rocznych dochodach na poziomie 161 tys. zł. Trzeba jednak wyraźnie podkreślić, że kwoty oszczędności są wartościami netto, a dochodu brutto *). Oznacza to, że należy je pomniejszyć o około 20%, a to z kolei daje śr. roczną sumę dochodu “na rękę” w wys. 128,8 tys. zł, czyli 10,7 tys. zł miesięcznie.

Kolejne proste działanie arytmetyczne wykaże, że na bieżące wydatki Chojniak potrzebował 6900 zł miesięcznie, mając na utrzymaniu. oprócz rodziny, dom jednorodzinny i samochód osobowy.

Trzeba również pamiętać, że funkcja jaką pełni wymaga posiadania obszerniejszej i droższej garderoby niż u przeciętnego urzędnika. A w tej kwestii, po krytyce ze strony naszego portalu, nastąpiły wyraźne zmiany – przybyło mu garniturów, koszul, krawatów i wypustek.

Biorąc to wszystko pod uwagę, 6900 zł nie wskazuje na nadmierną rozrzutność, tym bardziej, że każdy, kto posiada studiujące w dużym mieście dzieci wie, jak znaczne pociąga to koszty.

Nie orientujemy się jakie dochody osiąga żona magistra inżyniera, gdyż nasza wiedza w kwestii zatrudnienia Katarzyny Chojniak jest ograniczona. Według ostatnich danych, po rozwiązaniu umowy o pracę z jednym z banków, nie pracowała. Jak jest teraz? Nie wiemy.

Przy okazji analizy oświadczeń Chojniaka zwróciliśmy uwagę, że w wymienionym okresie nie aktualizował wyceny nieruchomości o pow. 875 m2 zabudowanej domem jednorodzinnym o pow. 120 m2, w którym zamieszkuje wraz z bliskimi i niezmiennie podaje jej wartość w kwocie 300 tys. zł, co przekłada się na cenę 1 m2 domu w wys. 2500 zł, co jest wartością mocno zaniżoną.

Trzy biura obrotu nieruchomościami, które poprosiliśmy o podanie aktualnych cen domów z działkami o podobnej powierzchni i standardzie, wskazały nam kwotę ponad 4580 zł za 1/m2. Według tej wyceny dom Chojniaka ma wartość rynkową na poziomie 550 tys. złotych.

Po konsultacji z prawnikiem z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, z którą “Gazeta Trybunalska” współpracuje od kilku lat, wystąpiliśmy do Wojewody Łódzkiego  z wnioskiem o kontrolę oświadczeń majątkowych Chojniaka (> link).

→ Mariusz Baryła

2.07.2020 r.

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

*) informacja potwierdzona przez K. Rudzkiego z biura prasowego urzędu miasta

• czytaj także: > “Chojniak zadłuża miasto 2020 vol. 2”

 

4 Replies to “Gospodarny i oszczędny prezydent Piotrkowa Chojniak

  1. Gotówka na koncie w takiej kwocie, dobitnie pokazuje jak wielkim biznesmenem i inwestorem w jednym jest pan prezydent Krzysztof Chojniak

  2. ciekawe, czemu dzieci Pana Prezydenta nie studiują w Piotrkowie… przecież to miasto studenckie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.