Piotrków. Policja na drogach, ale wciąż zbyt rzadko

Oficer prasowy asp. Izabela Gajewska z piotrkowskiej komendy policji poinformowała wczoraj o akcji policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego na drogach miasta i powiatu.

W notatce czytamy:

21 kwietnia 2021 roku piotrkowscy funkcjonariusze ruchu drogowego oraz policjanci grupy Speed dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym prowadzili wspólne działania. Akcja zorganizowana była w godzinach 6:00-22:00, a jej miejsce obejmowały teren miasta oraz drogi powiatu.

Policjanci w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach reagowali na wszystkie przestępstwa oraz wykroczenia. Sprawdzali posiadanie uprawnień do prowadzenia pojazdów, stan techniczny, a także prędkość z jaką kierowcy się poruszali.

Zdjęcie z policyjnej akcji. Foto: KMP Piotrków. Kliknij, aby powiększyć.

Ze szczególną uwagą przyglądali się również zachowaniu kierowców w rejonach przejść dla pieszych, czy przejazdów dla rowerów. Wspólne działanie miało na celu wyeliminowanie z dróg piratów drogowych, a także zapobieżenie niebezpiecznym sytuacjom na drogach.

Łącznie podczas wspólnych działań przeprowadzono 161 kontroli pojazdów. Zostało wylegitymowanych 165 osób, a policjanci ujawnili aż 158 wykroczeń w ruchu drogowym. Posypały się też mandaty. Funkcjonariusze wystawili ich łącznie 127, natomiast 15 interwencji zakończyło się pouczeniem. Zatrzymanych zostało 5 praw jazdy oraz 7 dowodów rejestracyjnych.

Policjanci również 3 razy interweniowali w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Zatrzymano jednego nietrzeźwego kierującego. Podczas tych działań policjanci również obsłużyli 10 kolizji drogowych.

Wspólna akcja pokazała jak wiele osób nie stosuje do obowiązujących przepisów. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych. Nadmierna prędkość, kierowanie w stanie po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, a także niestosowanie się do obowiązujących przepisów może doprowadzić do tragedii. Bądźmy wspólnie odpowiedzialni za nasze bezpieczeństwo.

Komentarz

Każde tego typu działanie ze strony funkcjonariuszy policji jest godne pochwały, bo jak pisze Gajewska “akcja pokazała jak wiele osób nie stosuje do obowiązujących przepisów”. Może się wydawać, że 158 wykroczeń, jakie dostrzegli policjanci to bardzo dużo. Tymczasem wczoraj w południe na 500-metrowym odcinku Alei Piłsudskiego od ul. Dzielnej do Sienkiewicza, którego przejazd trwał kilkanaście sekund łatwo było dostrzec pięciu kierowców, którzy popełnili poważne wykroczenia: dwóch nie zatrzymało się na “stopie”, dwóch innych przed przejściem dla pieszych, jeden przejechał linię ciągłą. Natomiast na trasie przejazdu od ul. Działkowej do Wyzwolenia osiem samochodów było nieprawidłowo zaparkowanych w tym dwóch kierujących popełniło po trzy wykroczenia jednocześnie.

Kliknij, aby powiększyć.

Kierowcy w Piotrkowie jeżdżą fatalnie, w krótkim czasie nabierają złych nawyków, bo nie są przez nikogo niepokojeni. Do znudzenia powtarzamy w “Gazecie Trybunalskiej”: bandytyzm drogowy zaczyna się od łamania najprostszych przepisów typu: parkowanie z włączonym silnikiem, rozmowa przez telefon podczas jazdy, ignorowanie znaków B-1, B-36, P-21, parkowanie w obrębie skrzyżowania, nie pozostawienie 1,5 m dla pieszych na chodniku, jazda przy osi jezdni.

Kontrole policyjne są zdecydowanie zbyt rzadkie i najczęściej wynikają z nakazów odgórnych. Mandaty nakładane przez funkcjonariuszy mają charakter symboliczny, nie jest to oczywiście ich winą, lecz ustawodawcy. 100 złotowa grzywna za zatarasowanie chodnika i zmuszanie pieszych do wchodzenia na jezdnię, to zdecydowanie zbyt niska kara.

Mistrzowie kierownicy na ul. Toruńskiej. Kliknij, aby powiększyć.

Od wielu lat mamy niespełnione życzenie, aby piotrkowska drogówka była obecna na ulicach jak najczęściej, a patrole piesze i zmotoryzowane reagowały na te drobne, ale bardzo uciążliwe wykroczenia, których kierowcy dopuszczają się bezustannie, głównie na terenie osiedli mieszkaniowych.

→ (mb)

23.04.2021

• foto: KMP Piotrków

• zobacz: > “15 kierowców i znak STOP”

• więcej o bezpieczeństwie w ruchu drogowym: > tutaj

 

One Reply to “Piotrków. Policja na drogach, ale wciąż zbyt rzadko”

  1. Niech zrobią patrole 3 albo 4 osobowe to wtedy będą wyniki …

    Wydaje mi się, że jednoosobowe patrole drogowe do pomiaru prędkości to złoty środek – prewencja owszem niech będą dwuosobowe patrole, ale w drogówce to po prostu niepotrzebne – kiedyś jak były polonezy to rozumiem, że dwóch policjantów mogło łatwiej odpalić na pych , ale teraz ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.