Protest ratowników medycznych. Także w Piotrkowie

30 czerwca 2021 r., w różnych częściach kraju, odbył się ogólnopolski protest ratowników medycznych. Główne postulaty, to wzrost wynagrodzeń, zmiany w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym i wprowadzenie ustawy o zawodzie i samorządzie ratowników medycznych.

Protest miał związek z podpisaną 17 czerwca przez prezydenta ustawę z 28 maja 2021 r. o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw.

Zapisy dokumentu nie są korzystne dla ratowników. Podczas protestu w stolicy dało się słyszeć takie stwierdzenia:

Zamiast podwyżek, rząd szykuje nam obniżki pensji. Tak odwdzięczają się nam dziś za walkę z pandemią na pierwszej linii frontu.

Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przyznali, że nowe wskaźniki wskaźniki są niekorzystne dla niektórych grup pracowników medycznych, w tym dla ratowników.

– Będziemy chcieli wyjaśnić pewne wątpliwości dotyczące m.in. wypłaty dodatków dla tej grupy zawodowej – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. – Chciałem wszystkich zapewnić, że szpitale otrzymają pieniądze na te dodatki, które były wypłacane. To dotyczy zarówno pielęgniarek, jak i ratowników – dodał.

Po spotkaniu komitet protestacyjny wydał oświadczenie:

Kliknij, aby powiększyć.

Na karetkach pogotowia pojawiły się plakaty informujące o akcji. Także w Piotrkowie Trybunalskim.

Kliknij, aby powiększyć.

Przedstawiciele zawodu nie kryją swojego rozczarowania decyzjami Sejmu i prezydenta Dudy. Czują się oszukani. W szczycie pandemii państwowe i prywatne media, popierające rząd PiS, wychwalały ich pod niebiosa, ministerstwo zdrowia postarało się o nagrody i dodatki, a gdy zarzewie wirusa zostało ugaszone tym, którzy byli na pierwszej linii walki z Covid-19 wbito ekonomiczny nóż w plecy.

“Gazeta Trybunalska” stawia tym samym retoryczne pytanie: gdzie jest poseł Macierewicz, poseł Lorek, posłanka Milczanowska, aby tych ludzi przeprosić i zapewnić, że zmiany w ustawie zostaną naprawione?

O działaniach komitetu protestacyjnego można czytać: > tutaj.

→ M. Baryła

8.07.2021

• grafika: barma / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.