Skąd wziął się koronawirus? Biden odtajnia informacje

Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek, 20.03.2023, ustawę, która wymaga odtajnienia informacji związanych z pochodzeniem koronawirusa – podał Reuters.

Biały Dom zaznaczył w komunikacie, że w dalszym ciągu będzie kontynuować przegląd wszystkich informacji niejawnych dotyczących pochodzenia choroby, przy czym wymieniono potencjalne powiązania z Instytutem Wirusologii w Wuhan w Chinach.

Musimy dotrzeć do sedna pochodzenia COVID-19, aby zapewnić, że będziemy mogli lepiej zapobiegać przyszłym pandemiom. Moja administracja będzie kontynuować przegląd wszystkich informacji niejawnych dotyczących pochodzenia COVID-19, w tym potencjalnych powiązań z Instytutem Wirusologii w Wuhan – napisano w oświadczeniu Białego Domu.

Ustawa przeszła bez sprzeciwu przez Senat i Izbę Reprezentantów, zanim została przesłana do Białego Domu. W tekście zawarto sformułowania mówiące, że istnieje powód, by sądzić, że pandemia koronawirusa miała swój początek w laboratorium w Wuhan. Dlatego wywiad USA powinien ujawnić “jak najwięcej informacji” na temat pochodzenia wirusa i udostępnić je opinii publicznej. Jednakże początkowo nie było jasne, jakie informacje zostaną opublikowane i kiedy.

Reuters przypomina, że FBI również uznało, że prawdopodobną przyczyną pandemii był wyciek z laboratorium. Cztery inne amerykańskie agencje nadal oceniają, że COVID-19 był prawdopodobnie wynikiem naturalnej transmisji, a dwie są niezdecydowane.

W zeszłym miesiącu “The Wall Street Journal” poinformował, że Ministerstwo Energetyki USA doszło do wniosku, że pandemia, prawdopodobnie powstała w wyniku nieszczelności w chińskim laboratorium. Rząd w Pekinie zaprzeczył tym doniesieniom

→ Reuters / PAP / oprac. (mb)

21.03.2023

• foto: REUTERS / Thomas Peter

· więcej o pandemii: > tutaj

 

One Reply to “Skąd wziął się koronawirus? Biden odtajnia informacje”

  1. Czy Putin powinien dostać nobla za wyleczenie ludzkości z koronawirusa ?

    Kowboje i kacapy to tacy sami barbarzyńcy, tylko jedni w spodniach na kant !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.