Piotrków. Prezydent Piotrkowa Chojniak ma 40 proc. szans na przegraną w wyborach

Portal “LokalnaPolityka.pl” opublikował raport poświęcony województwu łódzkiemu. Zawiera on kompleksowy przegląd szans na zmianę burmistrzów i prezydentów miast w regionie oraz prognozy dotyczące wyników wyborów do Sejmu.

Z analizy przeprowadzonej przez Ogólnopolską Grupę Badawczą wynika, że jeśli prezydent Piotrkowa mgr inż. Krzysztof Chojniak, z zawodu nauczyciel, będzie ubiegał się o reelekcję, to jego szanse wyniosą 40/60 procent.

Grafika: OGB. Screen: Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Jak widać w załączonej tabeli Chojniak znajduje się w najwyższej grupie ryzyka obejmującej ośmiu włodarzy. Tymczasem prezydent Łodzi z nadania PO Zdanowska może spać spokojnie, bo jej szanse wynoszą 15/85 procent.

Dziewięciu samorządowców z Przedborza, Zelowa, Radomska, Błaszek, Złoczewa, Koluszek, Pabianic, Sieradza i Skierniewic wykazuje się jedynie 10 proc. wskaźnikiem zmiany zatem ich szanse na pozostanie na stanowisku są bardzo wysokie.

Scoring prezydentów i burmistrzów miast to narzędzie, które pozwala na oszacowanie w oparciu o dane statystyczne, jakie są szanse że w danym mieście dojdzie do zmiany na stanowisku włodarza. W celu opracowania scoringu zostały wykorzystane dane z wyborów samorządowych, które odbyły się po 2002 r. (kiedy wprowadzono bezpośrednie wybory wójtów, burmistrzów i prezydentów).

Wybory do Sejmu

Badacze z OGB pokusili się także o prognozy dotyczące wyników wyboru do parlamentu w województwie łódzkim. Ich zdaniem PiS otrzyma 36,92% głosów, KO – 27,99%, Konfederacja – 11,27%, Trzecia Droga – 10,95%, Lewica – 10,44%.

Grafika: OGB. Screen: Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Inaczej przedstawia się sytuacja w okręgu wyborczym nr 10, do którego należy Piotrków Trybunalski.

Grafika: OGB. Screen: Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Tu przewaga PiS jest wyraźnie widoczna. Na partię Jarosława Kaczyńskiego może oddać głos  47,01% uprawnionych, na KO – 19,18%, na Konfederacja – 12,81%, na Trzecią Drogę – 11,90%, a na Lewicę – 7,53%. Prognozowana frekwencja to 49,35%.

→ oprac. M. Baryła

27.06.2023

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

• więcej tekstów z tagiem #wybory: > tutaj

 

One Reply to “Piotrków. Prezydent Piotrkowa Chojniak ma 40 proc. szans na przegraną w wyborach”

  1. Na pewno będzie miał najwięcej banerów i stąd takie szanse- bez reklamy nie ma efektu i tutaj jest główna przyczyna ” sukcesu”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.