Rząd sfinansuje in vitro. Jest ustawa

Posłowie Sejmu X kadencji większością głosów podjęli decyzję o finansowaniu z budżetu państwa leczenia bezpłodności metodą in vitro. Ustawę przyjęto 268 głosami,  przeciw było 118, wstrzymało się 50 posłów.

Przeciwko projektowi zagłosowało 102 posłów Prawa i Sprawiedliwości. 23 członków tego ugrupowania projekt poparło. Przeciwko zagłosowało 16 posłów Konfederacji, nie głosowali Karina Bosak i Bronisław Foltyn.

Posłowie zdecydowali, że ministerstwo zdrowia opracuje i wdroży, a także sfinansuje program leczenia niepłodności obejmujący procedury medyczne wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe in vitro. Corocznie na realizację tego programu zostanie przeznaczone 500 mln złotych, a minister zdrowia będzie przedstawiał sprawozdanie z jego realizacji.

Narodowy Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego funkcjonował w Polsce w latach 2013-2016. Dzięki niemu urodziło się ponad 20 tys. dzieci. Rząd PiS zlikwidował ten program, ale niektóre samorządy zdecydowały się na jego prowadzenie z własnych budżetów.

→ oprac. (mb)

30.11.2023

• foto: pixabay.com

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.