Film Katarzyny Miechowicz z piotrkowskim akcentem na IDFA w Amsterdamie

W środę 8 listopada br. w stolicy Holandii rozpocznie się International Documentary Film Festival Amsterdam. To jeden z największych na świecie festiwali poświęconych kinu dokumentalnemu. W sekcji konkursowej YOUTH 13+ zostanie pokazany film animowany Katarzyny Miechowicz pt. “Szczypigłówki” udźwiękowiony i zmontowany przez pochodzącego z Piotrkowa montażystę Piotra Baryłę.

Jak można przeczytać na stronie Filmu Polskiego “Film składa się ze zbioru kilkunastu animowanych fraszek połączonych motywem zapętlenia w absurdzie. W kolorowym labiryncie obserwacji bohaterowie próbują nadać sens bezsensowi lub bezmyślnie w nim trwają. “Szczypigłówki” prawdopodobnie nie zmienią świata, nie wywołają wstrząsu ani rewolucji, za to – być może – będą podszczypywać głowy w trakcie projekcji”.

Opis filmu w witrynie IDFA:

In the highly original universe that Polish director and animator Katarzyna Miechowicz creates in Headprickles, it’s better not to ask why. A series of ultra-short scenes pass by: A man likes to listen to the song of his peach pits. A mermaid sculptor works underwater on a collection of sculptures of feet. Someone literally floats on his own sweat of fear.

Some situations recur, as if the characters are stuck in an absurd loop. Together they form a colorful audiovisual maze of fantasy, obsession, frustration, fear, delusion and wonder—everything that sometimes makes your head prickle.

Jak dotąd film Miechowicz został dostrzeżony na dwóch festiwalach. W 2022 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym “Etiuda & Anima” w Krakowie otrzymał nagrodę Srebrny Żmij w konkursie “Anima.PL”. W tym roku podczas Festiwal Filmowy “Tricky Women” w Wiedniu (Austria) przyznano “Szczypigłówkom” wyróżnienie.

Szczypigłówki / Headprickles

8 min, color, animacja bez dialogów

Reżyseria i scenariusz – Katarzyna Miechowicz
Animacja – Katarzyna Miechowicz, Zuzanna Stach
Kolorowanie – Izabela Miechowicz, Katarzyna Miechowicz, Zuzanna Stach
Muzyka – Katarzyna Miechowicz
Montaż i dźwięk – Piotr Baryła
Opieka pedagogiczna – Mariusz Wilczyński, Joanna Jasińska
Koordynacja produkcyjna – Renata Kociuba
Koordynacja producencka – Małgorzata Kotlińska
Produkcja – Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna w Łodzi
Współfinansowanie – Polski Instytut Sztuki Filmowej

Katarzyna Miechowicz ma 28 lat, pochodzi z Rzeszowa, w 2020 r. ukończyła studia o specjalności  Film animowany i efekty specjalne na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. “Szczypigłówki” są jej filmem dyplomowym.

Piotr Baryła ma 32 lat, pochodzi z Piotrkowa Trybunalskiego, w 2018 r. ukończył studia o specjalności Montaż filmowy na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi.

→ (mb)

6.11.2023

• zdjęcie tytułowe: kadr z filmu “Szczypigłówki”, screen: Gazeta Trybunalska

• więcej o filmach animowanych: > tutaj

 

One Reply to “Film Katarzyny Miechowicz z piotrkowskim akcentem na IDFA w Amsterdamie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.