Zbigniew Libera i Łukasz Chotkowski w Mikołowie

We wrześniu br. nakładem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Fundacji Nowych Działań ukazała się publikacja zatytułowana „Stos zdjęć”. Jej autorami są Zbigniew Libera – twórca interdyscyplinarny i Łukasz Chotkowski – dramaturg i reżyser.

Obaj panowie pojawili się 3 listopada w Instytucie Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, aby opowiedzieć o dziewięciomiesięcznej pracy nad wspólnym projektem, który w efekcie przybrał kształt albumu z fotografiami Libery wzbogaconymi o komentarze Chotkowskiego.

To pozycja przekrojowa, swoista składanka utworów Libery powstałych na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Zawiera powszechnie znane, klasyczne zdjęcia z cyklów: “Urządzenia korekcyjne”, „Pozytywy”, „La Vue” i in., a także fotografie przygotowane specjalnie na tę okazję. W sumie jest ich równo 100.

Okładka albumu. Kliknij, aby powiększyć.

W czasie spotkania autorzy opowiedzieli o procesie  tworzenia książki. Nie był on aż nadto skomplikowany: Libera wysyłał swojemu przyjacielowi zdjęcia, a ten pisał do nich komentarze, czy jak kto woli impresje. Część obrazów i tekstów, w wyniku autorskiej weryfikacji, została odrzucona.

Dla sympatyków Zbigniewa Libery i współczesnej polskiej sztuki, to lektura obowiązkowa. Kosztuje od 80 do 100 zł, jest poprawnie wydana, choć okładka albumu jest irytująca, żeby nie powiedzieć niechlujna. To co najbardziej razi, to zdeformowana czcionka, rozciągnięta w pionie – to zabieg często stosowany przez domorosłych grafików.

Spotkanie prowadzili: Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk. Publiczność dopisała.

→ (mb)

6.11.2023

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Marcin Świetlicki w Mikołowie”

© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone; dalsze rozpowszechnianie treści tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.