Tomasz Lis skazany za nielegalną reklamę alkoholu

15 listopada Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa wyrokiem nakazowym skazał Tomasza Lisa za nielegalną reklamę alkoholu i wymierzył mu grzywnę w łącznej wysokości 20 tys. zł.

17 lipca Prokuratura Rejonowa Warszawa–Mokotów w Warszawie skierowała akt oskarżenia przeciwko byłemu redaktorowi naczelnemu “Newsweeka” Tomaszowi Lisowi. Postępowanie w tej sprawie zostało podjęte przez prokuraturę po zawiadomieniu złożonym przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Akt oskarżenia dotyczył reklamowania napojów alkoholowych wbrew przepisom ustawy o wychowaniu w trzeźwości i o przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Chodziło o reklamę alkoholi, którą zamieszczono w dodatku do “Newsweeka”.

Jak poinformowała prokuratura:

Tomasz L. został oskarżony o to, że w okresie od 27 listopada do 3 grudnia 2017 r. w Warszawie, jako redaktor naczelny tygodnika, będąc odpowiedzialnym za treść przygotowywanych przez redakcję materiałów prasowych, wbrew przepisowi ustawy o wychowaniu w trzeźwości i o przeciwdziałaniu alkoholizmowi, prowadził reklamę napojów alkoholowych w postaci wódek, brandy, whisky, a także likierów poprzez publiczne rozpowszechnianie ich znaków towarowych oraz symboli graficznych, a także cen i odnośników do stron internetowych dystrybutorów, które zaprezentowane zostały w bezpłatnym dodatku dołączonym do wskazanego tygodnika.

W kwietniu tego roku prokuratura informowała o ogłoszeniu zarzutów w tej sprawie. Do zarzutów były naczelny “Newsweeka” odniósł się wówczas na Twitterze:

W prokuraturze postawiono mi dzisiaj zupełnie absurdalny zarzut złamania ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi” – napisał. “Informuję przy okazji, że nie życzę sobie, by nazywano mnie Tomaszem L. Byłem i jestem Tomaszem Lisem”.

W trakcie trwania postępowania Lis nie okazał skruchy, wręcz przeciwnie wykazywał się butą i arogancją.

→ oprac. (kk)

23.11.2023

• foto / screen: Facebook / GT

• źródło: PAP

• czytaj także: > “Palikot i Wojewódzki skazani za reklamowanie alkoholu”

 

 

One Reply to “Tomasz Lis skazany za nielegalną reklamę alkoholu”

  1. Dobrze mu tak. Nie wybronią go kolesie z “13 grudnia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.