Konfrontacje historyczne. Prof. Żurawski: Polskiej kulturze zagrozi niedouczenie

„Polska tożsamość historyczna – szanse i pułapki” – to temat kolejnego spotkania w ramach cyklu  „Plus czy minus – konfrontacje historyczne” w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, które odbyło się w miniony wtorek 7 października.

Tym razem gośćmi wieczoru byli: znany z wielu wystąpień telewizyjnych prof. Paweł Śpiewak, socjolog, historyk idei, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego i prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski – łodzianin, wykładowca uniwersytecki, politolog, publicysta, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, były ekspert ds. polityki wschodniej Unii Europejskiej. Rola prowadzącego przypadła jak zawsze dr Mikołajowi, historykowi i publicyście, adiunktowi Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Nim jednak doszło do rozmowy, dyrektor muzeum Piotr Machlański przywitał zaproszone osoby, zgromadzoną publiczność oraz wygłosił krótkie wprowadzenie.

Sam temat spotkania był na tyle obszerny, że mieścił w sobie wiele zagadnień związanych z tożsamością historyczną. Dyskusja rozpoczęła się od opinii na temat minionych wyborów parlamentarnych, które uznano za przełomowe. Prof. Śpiewak zwrócił uwagę, że zasadniczy podział polityczny będzie w tej chwili musiał przebiegać pomiędzy „liberałami”, a ugrupowaniami „tradycyjnymi”, „solidarnościowymi”, które posiadają wyraźną wizję pamięci historycznej.

Dużo mówiono o edukacji, będącej przecież kołem zamachowym pamięci historycznej, politycznej i społecznej. Tu obaj zaproszeni profesorowie zgodzili się, ze sobą, że poziom nauczania w Polskich szkoła wymaga natychmiastowej korekty. Prof. Żurawski opowiadał, że bardzo często zdarza mu się oblewać na egzaminach studentów, którzy nie posiedli elementarnej wiedzy historycznej. Na potwierdzenie swoich słów przedstawił zabawną wypowiedź jednego z nich, jakoby „w Poznaniu, na Wawelu rezydował gubernator Generalnego Gubernatorstwa Franz Kafka”.

Za pozytywne zjawisko uznano przeznaczenie przez rząd, w ostatnich ośmiu latach, znacznych środków na nowo powstałe i będące w trakcie budowy muzea m. in. w Krakowie, Poznaniu, Warszawie. Podkreślono także, że regularnie przybywa bardzo dobrych publikacji historycznych, co niewątpliwe wpływa na poszerzanie i utrwalanie pamięci.

Warto dodać, że z miesiąca na miesiąc konfrontacje gromadzą coraz więcej publiczności, składającej się z osób świadomych i oczytanych, które chętnie biorą udział w dyskusji z zaproszonymi ekspertami.

“Gazeta Trybunalska” jest patronem medialnym konfrontacji.

→ Mariusz Baryła

29.10.2015

• foto: Gazeta Trybunalska

• zobacz: > Relacja ze spotkania w TVP Łódź (11:35)

• więcej o konfrontacjach: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.