Daniel Olbrychski w Muzeum Kinematografii

1 czerwca 2016 r. w łódzkim Muzeum Kinematografii gościł Daniel Olbrychski – legendarny polski aktor. Filmy z jego udziałem obejrzały dziesiątki milionów ludzi.

Muzeum kontynuuje cykl spotkań z wybitnymi osobowościami kina i teatru. Po wizytach Krystyny Jandy i Wojciecha Pszoniaka przyszedł czas na wieczór z Danielem Olbrychskim, ulubionym aktorem Andrzeja Wajdy.

Filmowy „Kmicic” na początku tego roku skończył 71 lat, choć jak sam twierdzi jest w dobrej kondycji fizycznej, jego twarz wydaje się być zmęczona. Nie zmienia to jednak faktu, że potrafi fantastycznie opowiadać, żartować, sypać anegdotami i wspomnieniami z przeszłości.

Olbrychski ma w sobie nieustający magnetyzm, dziwić więc nie może, że na sali przeważały kobiety, zarówno te starsze, jak i młodsze. Aby choć odrobinę przybliżyć atmosferę spotkania prezentuję video z pierwszej części wieczoru, podczas której artysta opowiadał o swoich marzeniach z okresu młodości.

Po zakończeniu rozmowy, gość i publiczność udali się do sal wystawowych muzeum, gdzie do 5 czerwca trwa prezentacja plakatów do filmów A. Wajdy. To właśnie tutaj, w murach pałacu Karola Scheiblera w 1974 r. kręcone były zdjęcia do jednego z najważniejszych polskich dzieł filmowych – „Ziemi Obiecanej”, w którym Olbrychski zagrał postać Karola Borowieckiego.

→ (mb)

3.06.2016

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Aktorzy nie są sumieniem, ani wyznacznikiem tęsknot – dwa pytania do Daniela Olbrychskiego”

• więcej spotkań w Muzeum Kinematografii: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.