Konfrontacje historyczne. Prof. Marek Kornat i dyr. Robert Kostro w Muzeum Tradycji Niepodległościowych

Wczoraj (17.09.2018 r.) w Łodzi, w Muzeum Tradycji Niepodległościowych odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Plus czy Minus – konfrontacje historyczne”. Tym razem punktem wyjścia do rozważań o przeszłości była wydana nakładem Instytutu Pileckiego pozycja zatytułowana „II Wojna Światowa. Historia, która nie chce przeminąć”.

Na zaproszenie pomysłodawcy i prowadzącego konfrontacje dr Mikołaja Mirowskiego w muzeum stawili się goście z Warszawy: kierownik Zakładu Dziejów Dyplomacji i Systemów Totalitarnych w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Kornat i dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Obaj mówcy skoncentrowali się na przedstawieniu obecnej polityki historycznej państw europejskich w kontekście II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem działań Rosji, Niemiec i Polski.

Podkreślili, że nie ma mowy o wspólnej narracji historycznej, bo każde z państw realizując politykę pamięci ma na względzie swoje interesy narodowe. Wskazali na zuchwałe wybielanie się z win Rosji i na bardziej subtelne, lecz niezwykle skuteczne rozmywanie przestępstw wojennych i ludobójstwa dokonanego przez Niemców.

Prelegenci zgodzili się, że pomimo upływu trzech dekad Polska nie dorobiła się jasnej i zdecydowanej polityki historycznej. Zwrócili też uwagę na to, że ustalenia historyków wpływają na sposób przedstawiania wojny przez twórców kultury i popkultury. Powieści, filmy, seriale, komiksy, sztuki teatralne dają często wypaczony obraz wydarzeń sprzed prawie 80. lat i kształtują świadomość milionów ludzi na całym świecie. Niestety i w tej dziedzinie nasz kraj jest na szarym końcu, na dodatek brak jest pieniędzy choćby na tłumaczenia na język angielski ważnych książek historycznych.

Pytania od zgromadzonej publiczności przekształciły się w szereg długich komentarzy. Nie wniosły niczego nowego do dyskusji, czasami zbaczając z głównego tematu na sprawy szczegółowe, dotyczące poszczególnych wydarzeń z czasów wojny.

Polecamy rozmowę z dyrektorem Muzeum Historii Polski: > tutaj.

→ (zr)

18.09.2018

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o konfrontacjach: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.