Otwarto dla tranzytu autostradę A1 wokół Częstochowy

Autostrada A1 to kręgosłup komunikacyjny Polski – mówił w poniedziałek (23 grudnia) premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia autostradowej obwodnicy Częstochowy, w ciągu autostrady A1. Kierowcom szef rządu życzył m.in. dobrej drogi na Wigilię, do świątecznych domów.

W poniedziałek po południu ruch puszczono główną trasą autostrady A1 wokół Częstochowy – wraz z dwoma węzłami: Częstochowa Północ i Częstochowa Południe. Kierowcy zarówno pojazdów osobowych, jak i ciężarowych mogą tamtędy omijać Częstochowę głównymi jezdniami A1, bezkolizyjnie połączonymi z rozbudowywaną krajową “jedynką”. Obwodnica łączy się z oddanym w tym roku, kolejnym odcinkiem A1 – do Pyrzowic.

Grafika: GDDKiA. Kliknij, aby powiększyć.

“Cały ciąg autostrady A1 to kręgosłup komunikacyjny Polski”  – mówił premier podczas poniedziałkowej uroczystości na zamkniętym jeszcze węźle Jasna Góra. „Tak jak czasach II RP mieliśmy magistralę kolejową, która wykorzystała okno Polski na świat, tak dzisiaj oddajemy do użytku bardzo ważny odcinek, który wkrótce, po dokończeniu za parę lat odcinka A1 z Częstochowy do Piotrkowa Trybunalskiego, dokończy już tę główną autostradę północ-południe” – zaznaczył.

Jak mówił, “to otwiera nas na handel, na turystykę z krajami południa Europy i znakomicie poprawia nasze warunki gospodarcze, i jednocześnie też zwiększa ruch turystyczny”.

„Wiemy, czego nikomu nie życzę, że jak ktoś ma kłopoty z sercem, tworzy się by-passy. Dla miast, aby lepiej tętniły życiem, takie by-passy, takie obwodnice są odpowiednim mechanizmem do przyciągania inwestorów, przedsiębiorców i zwiększania komfortu poruszania się po mieście. Mniej ciężarówek, mniej tirów, czystsze powietrze, zdrowsze życie” – akcentował Morawiecki.

Ocenił, że oddanie do ruchu odcinka autostrady A1 to dobra wiadomość dla mieszkańców Częstochowy, ale przypomniał też, że tego dnia podpisano umowy na budowę pierwszego odcinka obwodnicy Zawiercia oraz obwodnicy Bolkowa.

Obecny na uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk dodał, że dzięki odważnym decyzjom rządu do 2025 r. zamknięty zostanie program budowy autostrad w Polsce. “Ukończymy autostrady A1, A2, A6 i A18 i tym samym pozostanie nam do zrealizowania bardzo ambitny program budowy pozostałej sieci dróg ekspresowych, w tym Via Carpatia, S11, S12, S74” – wymieniał.

GDDKiA wskazuje, że kolejne przetargi wyłonią wykonawców, którzy w przyszłym roku wybudują ekrany akustyczne wzdłuż jezdni A1. Dokończą też prace na węzłach wraz z ich oświetleniem, na miejscach obsługi podróżnych oraz w obwodzie utrzymania, a także uporządkują teren. Do zakończenia prac na obwodnicy Częstochowy ma obowiązywać ograniczenie prędkości do 80 km/h.

Szef GDDKiA przypomniał, że w poniedziałek oddano ok. 20 km budowanej w ostatnich miesiącach autostrady, a także ok. 4 km, które były już gotowe w połowie br., jednak kończyły się przed budowanym wciąż węzłem Blachownia. W budowie znajduje się pięć kolejnych odcinków A1 na północ od Częstochowy. Jak ocenił Żuchowski, za dwa lata będzie można już sprawnie przejechać 582 km tej autostrady – od Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach.

→ Mateusz Babak / PAP / (kk)

23.12.2019 r.

• foto: Adam Guz / KPRM

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.