Kraków. Raport z “żółtej strefy”

Od dziś, 29 sierpnia 2020 r. w Krakowie obowiązują ograniczenia związane z zakwalifikowaniem miasta do tzw. “żółtej strefy”. Ma to związek z wykryciem w woj.  małopolskim 233 i 59 w Krakowie nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

W wyniku aktualizacji listy powiatów, przeprowadzonej w miniony czwartek przez Ministerstwa Zdrowia, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia sanitarne, mieszkańcy i osoby przebywające w stolicy Małopolski są zobowiązani do przestrzegania nowych zasad.

W restauracjach, na jedną osobę, muszą przypadać 4 metry kwadratowe (do tej pory – 2,5 m2).

W przypadku organizacji wesel i uroczystości rodzinnych liczba uczestników nie może wynosić więcej niż 100 osób.

W siłowniach i klubach fitness może znajdować się nie więcej niż jedna osoba na 7 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m (z wyłączeniem obsługi).

Sale kinowe i koncertowe mogą być wypełnione tylko w 25 procentach, a w wydarzeniach kulturalnych może uczestniczyć do 100 osób.

Zmianie nie uległy zasady funkcjonowania hoteli, aquaparków i basenów. W wesołych miasteczkach, parkach rozrywki czy rekreacyjnych jedna osoba powinna przypadać na 10 m2.

Transport miejski, handel, punkty usługowe, w tym zakłady fryzjerskie i kosmetyczne mogą nadal funkcjonować bez zmian.

Utrzymany jest obowiązek zakrywania nosa i ust przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego, m.in. w środkach publicznego transportu zbiorowego, w obiektach handlowych lub usługowych, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej oraz w miejscach ogólnodostępnych, chyba że zachowana będzie odległość 1,5 m. Obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązuje również w trakcie sprawowania kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych, w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzach.

Z zakrywania nosa i ust można być zwolnionym z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej (w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim) oraz trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.

Z przeprowadzonej przez “Gazetę Trybunalską”, wśród mieszkańców Krakowa, błyskawicznej ankiety wynika, że nie mieliby oni nic przeciwko zamknięciu miasta na dwa tygodnie i przeniesieniu ich na Mazury i w Bieszczady w celach zdrowotno-rekreacyjnych.

→ (mb)

29.08.2020

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.