Literatura. Mariusz Baryła z “Czerwoną Różą”

W rozstrzygniętym pod koniec października w Gdańsku 61. Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim “O Laur Czerwonej Róży” główną nagrodę otrzymał Mariusz Baryła – piotrkowianin, poeta, redaktor “Gazety Trybunalskiej”.

Jury w składzie: Gabriela Szubstarska (przewodnicząca), Jakobe Mansztajn i Jarosław Trześniewski-Kwiecień po przeczytaniu 200 zestawów wierszy w konkursie głównym postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I nagroda – Mariusz Baryła (Piotrków Trybunalski), godło „Jesion”
II nagroda – Anna Piliszewska (Wieliczka), godło „ŁUG”
III nagroda – Maciej Kotłowski (Wejherowo), godło „PEWNEGO RAZU W WEJO”

dwa równorzędne wyróżnienia:

Jerzy Fryckowski (Dębnica Kaszubska), godło „SZELMA”
Sławomir Jerzy Ambroziak (Gdańsk), godło „DAIMONION”

W VIII edycji konkursu „Pąk Czerwonej Róży” przyznano jedną nagrodę:
I nagroda – Aleksandra Scharner, godło „SALAMINA”, (II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku)

Kliknij, aby powiększyć.

Organizatorem wydarzenia było Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, patronat honorowy nad konkursem objął Ernest Bryll, o dofinansowanie zadbał Urząd Miasta Gdańska.

Konkurs należy do najstarszych w Polsce, na przestrzeni 61 lat jego laureatami byli tak znani twórcy jak: Marian Grześczak, Witold Dąbrowski, Bohdan Drozdowski, Ernest Bryll, Edward Balcerzan, Roman Śliwonik, Krzysztof Gąsiorowski, Krzysztof Mętrak, Krzysztof Karasek, Adam Zagajewski, Ryszard Milczewski-Bruno, Aleksander Jurewicz, Antoni Pawlak, Krystyna Lars, Dariusz Tomasz Lebioda i in.

Baryła jest jedynym w kraju autorem, który “Czerwoną Różą” został nagrodzony czterokrotnie, w latach: 1985, 1987, 1990, 2020.

Prezentujemy dwa nagrodzone wiersze: “Ginsberg Jackass” w interpretacji Sylwii Góry-Weber – aktorki Teatru Wybrzeże oraz “Z innej perspektywy”:


Z innej perspektywy

Z góry baraki wyglądają jak papierowe
domki gdzie umieszczono ośrodek
wypoczynkowy albo kolonie.

Z góry nie widać przedmiotów
które pozostały: walizek butów
i odzieży protez złotych zębów
włosów drucianych okularów
biżuterii zabawek banknotów
przyborów do golenia.

Obok pustej drogi płynie ciemna rzeka
od lat nie pogłębiana.

Z innej perspektywy patrzy tylko Bóg.

→ (kk)

3.11.2020

• foto: (kk) / Gazeta Trybunalska

• więcej o twórczości literackiej Mariusza Baryły: > tutaj

 

3 Replies to “Literatura. Mariusz Baryła z “Czerwoną Różą”

 1. Dużo ostatnio w temacie ,,poezja”. Był sarkastyczny felieton o poetach prowincjonalnych, było o Szymborskiej i Brodzkim, potem po długim życiu odszedł Rafał Orlewski, guru poetów prowincjonalnych w czasach mojej młodości w Piotrkowie.
  Teraz Redaktor wziął w cuglach nagrodę po raz czwarty. Nie wiem czy to dobrze świadczy o Redaktorze, czy źle o pozostałych. Sam nie potrafię ocenić, bo poezją się nie param. Jestem zbyt dokładny, za bardzo przypięty do realu, co nie oznacza, że poezją pogardzam. Ciekawią mnie biogramy poetów, ich osobiste wypowiedzi poza poezją, zmaganie się z materią słowa wiązanego i życiem. Dziurawe spodnie Mickiewicza, ostracyzm Norwida, szamotanie się Lechonia, konsumpcja tłustego Iwaszkiewicza, zazdrość Putramenta, czy strach Miłosza w noc sylwestrową. Talent Tuwima, buntownicza natura Wata, Wittlin i wielu wielu innych, których nie sposób wszystkich wymienić. Niedawno odwiedziłem Czarnolas i staram się by moje przypięcie do faktów nie przeszkadzało.
  Nagrodzony wiersz dotyka tematu, który jest mi bliski za sprawą dziejów rodzinnych. Z tej racji temat znam bardziej niż dokładnie. Złoto, biżuteria, banknoty nie pozostawały w barakach przypominających papierowe domki.
  Ale co tam moje czepialstwo. Gratulacje się należą, w końcu poetom wolno więcej.

 2. Gratulacje dla Redaktora Gazety Trybunalskiej.
  I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim – To zaszczyt dla Piotrkowa.

  Cieszymy się i serdecznie pozdrawiamy,
  czytelnicy GT

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.