Warszawa. Narodowe czytanie 2021. Zapowiedź

W sobotę, 4 września 2021 r., po raz dziesiąty odbędzie się “Narodowe czytanie”.  Tegoroczną lekturą jest “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

“Narodowe czytanie” organizowane jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólną lekturą “Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. “Potop” i “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.

Prezydent RP Andrzej Duda w liście, w którym zaprasza wszystkich do udziału w tegorocznej edycji, napisał:

„To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji”.

Kancelaria Prezydenta RP promuje akcję materiałem video:

“Gazeta Trybunalska” kolejny raz przygotuje dla swoich czytelników sprawozdanie z tego pięknego i pożytecznego wydarzenia. O poprzednich edycjach można przeczytać: > tutaj.

→IK / KPRP / (kk)

25.08.2021

• collage: barma / Gazeta Trybunalska

 

One Reply to “Warszawa. Narodowe czytanie 2021. Zapowiedź”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.