Krzysztof Kiersznowski w Piotrkowie Trybunalskim. Wspomnienie

Nie ma Krzysztofa Kiersznowskiego. Wczoraj, 4 listopada 2021 r., urna z prochami aktora, zmarłego 24 października w wieku 70 lat, spoczęła na cmentarzu w Komorowie pod Warszawą.

Kiersznowski należał do aktorów charakterystycznych, zwykle grających role drugoplanowe. Zdobył sympatię widzów występując w filmach: “Vabank” (1981), “Wakacje z Madonną” (1983), “Vabank II, czyli riposta” (1984), “Kiler” (1997), “Kiler-ów 2-óch” (1999), “Cześć Tereska” (2001) i “Statyści” (2006), “Chwila nieuwagi, czyli drugi sztos” (2011), a także w popularnych serialach TV: “Samo życie”, “Twarzą w twarz”, “Barwy szczęścia”, “Blondynka”.

Można go było zobaczyć w teatrach warszawskich: “Studio” (1979–1987), “Komedia” (1999, 2011), “Rozmaitości” (2006), “Polonia” (2008, 2016), “Capitol” (2014), “IMKA” i “Kamienica” (2020).

Był bardzo lubiany w środowisku aktorskim, na co szczególny wpływ miała jego otwartość i serdeczność. Żal za aktorem wyraziła m. in. Katarzyna Glinka we wpisie w portalu “instagram.com” zamieszczając biało-czarne zdjęcie i zdanie: “Cholernie ciężko będzie grać bez Ciebie Krzysiu … 🖤“.

Wpis Katarzyny Glinki. Foto / źródło: screen GT / instagram.com. Kliknij, aby powiększyć.

W archiwum “Gazety Trybunalskiej” zachowały się fotografie z 28 września 2012 r., gdy Krzysztof Kiersznowski wraz z profesorem Henrykiem Kuźniakiem – kompozytorem muzyki filmowej, wykładowcą w Szkole Filmowej w Łodzi – gościli w Piotrkowie Trybunalskim z okazji 30. rocznicy premiery komedii kryminalnej “Vabank” w reż. Juliusza Machulskiego. Część zdjęć do tego przeboju filmowego, który wszedł na ekrany 1 marca 1982 r., powstała w Piotrkowie.

Obaj panowie wzięli udział w spotkaniu z publicznością, zorganizowanym w galerii przy ul. Sieradzkiej 8, opowiadali o pracy nad filmem i późniejszych swoich dokonaniach. Było to ciepłe, miłe i wartościowe wydarzenie, pełne zabawnych anegdot i wspomnień.

Po jego zakończeniu w Rynku Trybunalskim wyświetlono pamiętny film. Wśród zebranych łatwo było dostrzec osoby przebrane w stroje z epoki, towarzyszyły im zabytkowe pojazdy.

Krzysztof Kiersznowski przybył do Piotrkowa z młodą, wysoką i szczupłą brunetką o imieniu Katarzyna. Ten związek narodził się rok wcześniej i przetrwał do 2020 r. Para rozstała się, a powodem miała być znaczna, bo wynosząca ponad 30 lat, różnica wieku.

Wkrótce potem w portalu “wp.pl” mozna bo przeczytać, że aktor “skupił się na prostym, domowym życiu. Wyprowadził się z Warszawy do Komorowa, często odwiedzał swoich przyjaciół w Domie Artystów Weteranów w Skolimowie i opiekował się psami. Mówił, że starał się nie myśleć o starości i przemijaniu”.

Ostatni raz odwiedził Piotrków w sierpniu zeszłego roku. Wziął udział w audycji Radia Łódź pt. “Filmowe lato”. Pobyt filmowego “Nuty” na Starym Mieście został zarejestrowany przez rozgłośnię.

Zdjęcia, które znajdują się poniżej nigdy wcześniej nie były prezentowane publicznie.

→ M. Baryła

5.11.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o filmie i ludziach filmu: > tutaj

© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie treści tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.