Pies w Norwegii. Jak tamtejsze prawo radzi sobie z czworonogami i ich właścicielami?

W maju br. norweski parlament zmienił kilka zapisów w ustawie o psach i zwiększył odpowiedzialność właścicieli czworonogów.

Hundeloven, czyli ustawa o psach, obowiązuje w Norwegii od 2004 r. Składa się z przepisów, które regulują kwestię hodowli oraz mają dbać o dobrostan zwierząt.

Niedawna nowelizacja spowodowała nałożenie większej odpowiedzialności na właścicieli. Zabrania się na przykład doprowadzania do sytuacji, w których psy mogłyby skrzywdzić ludzi, inne zwierzęta lub mienie. 

Właściciele muszą posiadać niezbędne kompetencje i wiedzę na temat potrzeb psa, rasy i naturalnych instynktów oraz upewnić się, że pies jest odpowiednio przeszkolony. 

Decyzja o uśpieniu psów agresywnych, atakujących ludzi lub inne zwierzęta nadal będzie należała do policji. Odpowiedzialność za uiszczenie opłat z tego tytułu spadnie na właściciela. 

Norweskie kluby kynologicznye z zadowoleniem przyjęły zmiany, które powinny sprawić, że psy będą lepiej traktowane niż wcześniej. 

Nie są to jednak jedyne zmiamy, o którym muszą pamiętać właściciele zwierząt domowych. 

Podróże do Norwegii z psem

Możesz przywieźć psa do Norwegii z innego kraju, ale istnieje kilka warunków wjazdu. Do najważniejszych zalicza się posiadanie przez stworzenie mikroczipu, szczepienia przeciwko wściekliźnie i pasożytom układu pokarmowego. Zasady będą się różnić, w zależności od tego, czy zwierzę pochodzi z UE, czy spoza UE. 

Zazwyczaj psy spoza UE będą potrzebowały świadectwa zdrowia, podczas gdy zwierzęta z UE będą wymagały posiadania paszportu. Zwierzęta przywiezione do Norwegii z innych krajów muszą mieć co najmniej trzy miesiące. 

Niektóre rasy są zakazane

Norweskie prawo zakazuje posiadania psów tych ras, które uznano za niebezpieczne. Są to: pit bull terrier, amerykański staffordshire terrier, fila brasileiro, tonso inu, dog argentyński, wilczek czechosłowacki.

Hybrydy wilko-psa oraz psy hodowane i tresowane specjalnie do ochrony są również zakazane. Policja albo deportuje psy, które uzna za niebezpieczne, albo je usypia. 

W niedawnym orzeczeniu sąd okręgowy w Oslo zakazał hodowli cavaliera king charles’a spaniela i buldogów angielskich z powodu obaw, że charakterystyczne cechy, z których są znane te rasy powodują u nich cierpienie.

Przepisy dotyczące smyczy

Również w ustawie o psach jest zapis o smyczy. Określa, kiedy i gdzie psy powinny być na smyczy. Od początku kwietnia do 20 sierpnia psy muszą być trzymane na smyczy, chyba że są na terenie psiego parku. 

Zasadą jest ochrona przyrody w okresie rozkwitu roślin, gniazdowania i godów zwierząt i ptaków. 

Gminy, że w zależności od potrzeb, mogą wprowadzać obowiązek trzymania psów na smyczy na terenach mieszkalnych, czy w pobliżu narciarskich tras biegowych. 

W przypadku osób nie stosujących się do przepisów o stosowaniu smyczy przewidziane są upomnienia lub grzywna.

→ oprac. (kk)

15.10.2022

• foto: pixabay.com / GT

• czytaj także: > Edukacja w Polsce i Finlandii

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.