Łódź inwestuje w fotowoltaikę. Piotrków, jak zawsze opóźniony

Ponad 1 mln zł oszczędności rocznie ma przynieść Łodzi montaż paneli fotowoltaicznych na miejskich obiektach. Inwestycja o wartości ok. 10 mln zł ma się zwrócić w ciągu ok. 10 lat. A jak na tym tle wypada Piotrków?

Zgodnie z zapowiedziami władz Łodzi, panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na przedszkolach, szkołach, żłobkach i domach pomocy społecznej. Inwestycja ma odczuwalnie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i przynieść ponad 1 mln zł oszczędności rocznie.

Już w marcu Łódź podjęła działania zmierzające do wykonania pilotażowych instalacji fotowoltaicznych na ośmiu obiektach – wybrano budynki o funkcjach dydaktycznych. Teraz na fotowoltaikę może liczyć 59 kolejnych obiektów.

Przewiduje się, że po wprowadzeniu fotowoltaiki nastąpi obniżenie rachunków za energię elektryczną; redukcja kosztów szacowana jest na ok. 1,1 mln zł rocznie, przy stawce za 1 MWh 785 zł netto + akcyza + VAT.

Dodatkowe korzyści to poprawa bezpieczeństwa zasilania placówek w energię, dzięki wprowadzeniu drugiego źródła oraz obniżenie emisji gazów cieplarnianych o ok. 27 proc.

Koszt wykonania instalacji to ok. 10 mln zł; inwestycja ma zwrócić się w ciągu ok. 10 lat.

A co w Piotrkowie?

Na początku br. “Gazeta Trybunalska” zwróciła się do urzędu miasta z pytaniem:

Czy UM zainstalował lub planuję, na terenie obiektów użyteczności publicznej, należących do zasobów gminy, montaż instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła czy innych urządzeń oszczędzających zużycie energii?

Odpowiedź, jaka dotarła do redakcji, choć obszerna nie do końca dotyczyła pytania; ratusz pochwalił się wykonanymi termomodernizacjami obiektów oświatowych i budową sieci ciepłowniczej do bloków TBS i przedszkola nr 26. Prawdopodobnie chodziło o to, aby przykryć fakt, że z odnawialnymi źródłami energii jest w Piotrkowie bardzo źle.

Do tej pory kolektory słoneczne zamontowano tylko na siedzibie Pogotowia Opiekuńczego przy ulicy Wojska Polskiego. W planach był montaż instalacji fotowoltaicznych w Szkole Podstawowej nr 12 i II Liceum Ogólnokształcącym.

Tak więc: trzy obiekty w Piotrkowie i 59 w Łodzi.

→ oprac. (mb)

29.06.2023

• foto: pixabay.com

• źródło: Serwis Samorządowy PAP

• czytaj także: > “Łódź wspiera in vitro. Piotrków wspiera sam siebie”

• czytaj także: > “W Piotrkowie ma powstać “farma” fotowoltaiczna. Jednak nie ma to uzasadnienia ekonomicznego”

 

3 Replies to “Łódź inwestuje w fotowoltaikę. Piotrków, jak zawsze opóźniony

  1. A co z tą farmą co miała powstać na terenie chyba oczyszczalni ?? Powstała już, działa ?

    1. Podbijam pytanie , bo miała powstać w 2020 roku, później w 2021 i chyba nie powstała…

  2. Ale przecież elektryk Chojniak cały czas intensywnie zmniejsza ilość CO2 i metanu w atmosferze. Przestał jeść fasolę po bretońsku i wyłącza wszystko, gdzie się tylko da

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.