Unia wreszcie zaczyna dostrzegać, co dzieje się w Strefie Gazy

Szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell oświadczył w sobotę, że żydowskie działania wobec ludności w Strefie Gazy są sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym. Zginęło zdecydowanie zbyt wielu cywilów, w tym dzieci – podkreślił.
Wpis Borrella w portalu X. Kliknij, aby powiększyć.

Gaza znajduje się w całkowitym zaciemnieniu i izolacji, podczas gdy nadal trwają ciężkie ostrzały. Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie ostrzega przed rozpaczliwą sytuacją ludności Gazy, pozbawionej elektryczności, żywności i wody. Zginęło zdecydowanie zbyt wielu cywilów, w tym dzieci. Jest to sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym – napisał na platformie X (d. Twitter) Borrell – wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.

Izraelskie władze ogłosiły oblężenie Strefy Gazy 7 października w odpowiedzi na atak bojowników palestyńskiego Hamasu, w wyniku którego zginęło w Izraelu ponad 1400 osób, a ponad 200 zostało uprowadzonych. Od tamtej pory IDF prowadzą intensywne bombardowania Strefy Gazy.

Palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w sobotę bilans ofiar wzrósł do 7,7 tys., z czego 377 osób zginęło od piątkowego wieczora. Według resortu zakłócenie telekomunikacji „totalnie sparaliżowało” system ochrony zdrowia w Strefie Gazy, a mieszkańcy nie mogli wzywać karetek pogotowia.

Mimo oczywistych dowodów ludobójstwa, jakiego dopuszcza się izraelska armia, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen stwierdziła, że Izrael ma prawo się bronić, a UE całkowicie solidaryzuje się z żydowskim państwem.

Przez unijnych urzędników bojownicy palestyńscy nadal określani są mianem terrorystów, choć walczą z okupantem broniąc skrawka swojej ziemi i narodowej tożsamości.

→ PAP / (kk)

28.10.2023

• foto: Al Jazeera

• więcej o konflikcie bliskowschodnim: > tutaj

#israelpalestinewar

3 Replies to “Unia wreszcie zaczyna dostrzegać, co dzieje się w Strefie Gazy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.