Przestępcy Kamiński i Wąsik trafią do więzienia. Wreszcie

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wobec treści postanowienia i zarządzeń o wykonaniu wyroku przygotował dokumentację wykonawczą, w tym nakazy aresztowania i doprowadzenia skazanych Kamińskiego i Wąsika do jednostek penitencjarnych.

Dziś sąd ten nie uwzględnił wniosków o odmowę wszczęcia postępowania wykonawczego wobec Kamińskiego i Wąsika, nie uwzględnił też wniosków o umorzenie postępowania wykonawczego oraz wniosku o wstrzymanie wobec skazanych Kamińskiego i Wąsika wykonalności kar dwóch lat pozbawienia wolności.

Stronom przysługuje zażalenie wyłącznie w zakresie rozstrzygnięcia o odmowie umorzenia postępowania wykonawczego.

Były szef CBA i były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński oraz jego były zastępca Maciej Wąsik zostali skazani 20 grudnia ub.r. prawomocnym wyrokiem na dwa lata pozbawienia wolności w związku z tzw. aferą gruntową. Warszawski sąd okręgowy wymierzył wówczas także kary po roku więzienia dla dwóch innych b. szefów CBA oskarżonych w tej sprawie. Wobec skazanych orzeczono pięcioletnie zakazy zajmowania stanowisk publicznych.

Jak poinformował dziś przedstawiciel sądu dwaj pozostali skazani w tej sprawie “aktualnie korzystają ze wstrzymania wykonania kar pozbawienia wolności w związku ze złożonymi wnioskami o odroczenie wykonania tych kar”.

Tymczasem Prezydent Duda zaprosił posłów Kamińskiego i Wąsika do Pałacu Prezydenckiego jutro na godz. 11. Odbędzie się wówczas uroczystość powołania ich bliskich współpracowników Błażeja Pobożego oraz Stanisława Żaryna na doradców Prezydenta RP.

Podczas dzisiejszego spotkania Dudy i marszalka Hołowni prezydent zaproponował, żeby dla zamknięcia sprawy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika i uniknięcia dalszego piętrzenia kontrowersji i niepokoi, uznać dzisiaj, że ułaskawienie z 2015 r. było i jest skuteczne.

Dla przypomnienia: Duda z wykształcenia jest doktorem nauk prawnych. Mimo to ma kłopot ze zrozumieniem i respektowaniem przepisów prawa.

Na środę zapowiedziane jest kolejne posiedzenie Sejmu. Czy policja zatrzyma skazanych przed tym dniem?

→ oprac. (kk)

8.01.2023

• collage / kolor: Gazeta Trybunalska

• źródło: PAP

 

 

2 Replies to “Przestępcy Kamiński i Wąsik trafią do więzienia. Wreszcie

  1. Sytuacja dowodzi niezłego bajzlu w polskim prawie. Ułaskawionych to guzik obchodzi, bo przez lata nikomu nie przeszkadzało ułaskawienie, albo tak udawali. Oczywiste jest, że zarówno prokuratorzy jak i sędziowie są na usługach polityków. Obie formacje są winne tego stanu, degrengolada systemu państwa dochodzi do dna. Nowy premier zamiast przeciwdziałać, chętnie korzysta ze służalczości resortów w rozliczeniach przeciwników politycznych. Żadne autorytety nie są w stanie teraz przekonać większości, że prawo działa tak jak powinno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.