Nie wyrzeknę się ani moich idei, ani mojej ojczyzny. Śmierć Nawalnego

W Moskwie — mówił — cuchnie zbrodnią. Tam wszystko poczęte jest ze zbrodni, a skończy się na wielkich i świetnych karierach nowych panów Rosji, którzy zamieszkają w pałacach carskich i jusupowskich, odzieją się w miękkie szaty i stworzą nową, czynowniczą i komisarską arystokrację, nową nawet plutokrację, lubującą się w zbytku i zepsuciu starej. Plebs będzie mieszkał po norach i smrodliwych izbach. Tam nie zaczęło się od budowania, od przetwarzania rzeczy lichych na lepsze, lecz od niszczenia, nie z miłości, lecz z pychy i zemsty. Nadaremnie znakomici komisarze będą odwaniać zapach morderstwa perfumami postępu – pisał Stefan Żeromski w “Przedwiośniu”.

Aleksiej Nawalny był najważniejszą postacią rosyjskiej opozycji i wrogiem numer jeden Władimira Putina, obecnego prezydenta Rosji. Miał 47 lat. Departament więziennictwa Rosji powiadomił dziś, że Nawalny zmarł w łagrze.

W styczniu minęły trzy lata, odkąd Nawalny został aresztowany i uwięziony po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia, przeprowadzonej najpewniej przez rosyjskie służby specjalne. Władze wszczynały wobec niego kolejne sprawy karne, skutkujące wyrokami przewidującymi łącznie ponad 30 lat pozbawienia wolności.

17 stycznia br., w trzecią rocznicę uwięzienia, Nawalny opublikował oświadczenie, przypominając, dlaczego nie pozostał za granicą.

Mam mój kraj i moje przekonania i nie chcę rezygnować ani z tego, ani z tego. Nie mogę zdradzić ani jednego, ani drugiego. Jeśli twoje przekonania są czegoś warte, to powinieneś być gotów ich bronić, a jeśli trzeba – to ponieść jakieś ofiary. Nie wyrzeknę się ani moich idei, ani mojej ojczyzny.

Zmarł w kolonii karnej o specjalnym rygorze “Wilk polarny” w miejscowości Charp w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym na Dalekiej Północy.

→ oprac. (kk)

16.02.2024

• foto: Dmitry Golubovich / Russian Look

 

 

3 Replies to “Nie wyrzeknę się ani moich idei, ani mojej ojczyzny. Śmierć Nawalnego

  1. Kasują na potęgę wpisy nieprzychylne psl-owi. Oczywiście na stronie e piotrkow. Takie to uczciwe dziennikarze…

  2. Trawestując:
    “Mam mój kraj i moje przekonania i nie chcę rezygnować ani z tego, ani z tego. Nie mogę zdradzić ani jednego, ani drugiego.”

    Jestem Polakiem i nie będę przeżywał politycznych tragedii, które się stały nie w moim kraju.
    Każdego Polaka, który będzie podniecał się tragedią w Rosji zapytam chociażby o Dawida Kosteckiego, który został zamordowany w polskim więzieniu, bo za dużo mówił o marszałku polskiego sejmu przy okazji afery burdelowej na Podkarpaciu. A potem o śmierć Andrzeja Leppera. Na koniec zapytam ubiegłoroczną śmierć dyrektora pionu techniki operacyjnej CBA, który odpowiadał w tej służbie za uruchomienie systemu do inwigilacji Pegasus i jego funkcjonowanie przez trzy lata.
    A jak komuś będzie mało emocji, to sprawdzę jego wiedzę na temat dziada, który państwu polskiemu sprzedawał respiratory…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.