4 czerwca. Zbigniew Herbert o Michniku i III RP

Wypowiedzi poety Zbigniewa Herberta pochodzą z filmu dokumentalnego Jerzego Zalewskiego pt. „Obywatel poeta”, który już w tzw. wolnej Polsce miał zakaz emisji. TVP, kierowana wówczas przez Kwiatkowskiego, pod naporem opinii publicznej ustąpiła i 29 stycznia 2001, o godz. 22.35 w TVP2 film ujrzał światło dzienne.

Zbigniew Herbert o Adamie Michniku: 

Michnik jest manipulatorem. To jest człowiek złej woli, kłamca. Oszust intelektualny. Ideologia tych panów, to jest to, żeby w Polsce zapanował ‚socjalizm z ludzką twarzą’. To jest widmo dla mnie zupełnie nie do zniesienia. Jak jest potwór, to powinien mieć twarz potwora. Ja nie wytrzymuję takich hybryd, ja uciekam przez okno z krzykiem.

Zbigniew Herbert o powstaniu III RP:

Ja przeżyłem wybuch Polski – jeśli tak można powiedzieć – za granicą, w Paryżu. I było to dla mnie niespodzianką, bowiem zawsze wyobrażałem sobie, że jeżeli dowiem się, że Polska jest nareszcie, rzeczywiście niepodległa, to pierwszą rzeczą, którą zrobię, będzie wybiegnięcie na ulice z okrzykiem ‚Viva la Pologne’ – jeżeli to będzie w Paryżu – oraz całowanie różnych, przypadkowo napotkanych, osób (…). Aliści, ogarnął mnie jakiś smutek, melancholia, dyskomfort. Ja lubię i w pisaniu, i w działalności także, rzeczy które mają swój początek, środek i koniec. Otóż ja nie wiem jaki był początek, co można uważać za początek nowej Polski. Moja teza jest następująca: w Polsce panuje neokomunizm. Nie odwołuje się on do ideologii, ale stara się – i bardzo mu dobrze to wychodzi – urządzić z kapitalizmem. Do diabła z Karolem Marksem i Engelsem! Władza to pieniądz! Pieniądz to banki! Opanujmy banki, opanujmy struktury gospodarcze, a przynajmniej – kontrolujmy je bardzo wyraźnie – wtedy będziemy rządzili.

→ oprac. (mb)

4.06.2017

• foto: google.pl

• więcej o Z. Herbercie: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.