Teatr “Trzcina” i 7 grzechów głównych

Najnowszy spektakl tomaszowskiego teatru „Trzcina” nosi tytuł „Saligia”. Jego premiera odbyła się 1 kwietnia 2017 r. w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim.

„S.A.L.I.G.I.A”, czyli siedem grzechów głównych: superbia, avaritia, luxuria, invidia, gula, ira, acedia – pycha, chciwość, żądza, zazdrość, obżarstwo, gniew, lenistwo – należy do gatunku określanego mianem teatru plastycznego, gdzie wszystkie elementy dzieła: scenografia, muzyka, ruch sceniczny równoważą się wzajemnie, tworząc spójną całość. Podczas 30-minutowej prezentacji ze sceny nie pada ani jedno słowo, a dziewiątka aktorów wyraża się poprzez taniec.

Etiuda została zgłoszona do 30. Przeglądu Teatrów Amatorskich, który odbył się na początku października w Łodzi. Jury przyznało jej II nagrodę, a dodatkowym wyróżnieniem okazała się możliwość wzięcia udziału w 40. Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, co dla zespołu było znaczną nobilitacją.

W ten sposób teatr „Trzcina” dotarł m. in. do Piotrkowa Trybunalskiego i 29 października zaprezentował się w Centrum idei „Ku demokracji”. Wybór miejsca okazał się nietrafiony ze względu na liczne niedoskonałości techniczne: brak stabilnej, głębokiej sceny, kiepskie oświetlenie, słaba akustyka itp., więc odbiór przedstawienia był mocno ograniczony i mógł rzutować na ocenę występu szczególnie wśród osób, które z „Trzciną” miały do czynienia po raz pierwszy. W przypadku tak wysmakowanych, poważnych i głębokich spektakli bylejakość organizacyjna jest niedopuszczalna i świadczy o braku szacunku zarówno dla twórców, jak i publiczności.

„Saligia” w swej konstrukcji przypomina ożywiony pokaz slajdów; każdy kadr jest transkrypcją religijnych nakazów wyrażonych w kompilacji ruchu, gestu, światła i dźwięku. Zadanie, jakiego podjęła się Karina Góra, założycielka „Trzciny” i reżyserka, nie należało do łatwych. 7 grzechów głównych, to motyw eksploatowany na przestrzeni setek lat przez twórców: sztuk pięknych, teatru, baletu, muzyki, literatury, kina i in., a co za tym idzie łatwo tutaj o powtórzenie, nawet niezamierzone, czy nawet zwykły banał. Poza tym, pojęcia takie jak gniew, zazdrość czy pycha, choć w doktrynie Kościoła katolickiego jawią się bardzo konkretne, to po odrzuceniu jego nauki mogą wydawać się niejednoznaczne. Można się o tym przekonać oglądając choćby słyną scenę z filmu „Wall Street”, gdzie Gordon Gekko, grany przez M. Douglasa, wygłasza pean na temat chciwości (> link), (> tłum.).

Jednak Karina Góra i jej zespół, składający się z pięknych, wrażliwych i mądrych młodych ludzi – uczniów II klasy I Liceum Ogólnokształcącego z Tomaszowa, potrafili okiełznać tę trudną materię i stworzyć dzieło wielowymiarowe, plastycznie wysmakowane, wzbogacone symbolami i myślą żywą. Twórcy pozostawili widzom sporą przestrzeń dla wyobraźni, dając możliwość indywidualnego, intymnego zmierzenia się z pojęciem grzechu.

Znakomitym uzupełnieniem wieczoru, było spotkanie z Kariną Górą i Mikołajem Kuikiem, Erykiem Lubickim, Kingą Wójciak, Karoliną Susło, Karoliną Śliwińską, Wiktorem Śliwińskim, Emilią Fijałkowską, Nikolą Maciejczyk, które prowadziła Anna Banach – wykładowca w Akademii Muzycznej w Łodzi. Twórcy „Saligii” podzielili się doświadczeniami z pracy nad przedstawieniem, którego zamysł powstał w głowie Nikoli Maciejczyk, inspiracjami, budowaniem „świadomości ciała”, własnym wkładem w ostateczny kształt spektaklu i in.

Na zakończenie reżyserka i producentka K. Góra udzieliła wywiadu „Gazecie Trybunalskiej”, który już niebawem zamieścimy.

Kolejne prezentacje widowiska odbędą się: 19.11.2017 r. o godz. 18:00 w Miejskim Centrum Kultury w Tomaszowie Maz., O.K. „Tkacz” ul. Niebrowska 50, 26.11.2017 r. o godz. 17:00 w Łowickim Ośrodku Kultury, ul. Podrzeczna 20 i 1.12.2017 r. o godz. 18:00 w Łódzkim Dom Kultury, ul. Traugutta 18.

→ Mariusz Baryła

5.11.2017

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• Wszystkie prawa zastrzeżone © Gazeta Trybunalska, 2017

• czytaj także: > „Tomaszów Mazowiecki: Listy z getta”

• czytaj także: > „Karina Góra: pracuję w synergii sztuk – rozmowa z reżyserką teatralną”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.