Plenerowa projekcja filmu „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego

13 lipca 1946 r. w stodole znajdującej się w obejściu gajówki we wsi Chrzemce k/ Tomaszowa Mazowieckiego żołnierze z samodzielnego oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego pod dowództwem 26-letniego ppor. Wacława Szewczyka, pseudonim „Odrowąż” układali się do snu.

W środku nocy padły strzały. Ubecki agent Stefan Zając z polecenia swoich mocodawców zastrzelił „Odrowąża” i Jana Sońtę „Dzika”. Sam został ranny, lecz zdołał uciec.

1 marca 2019 r. wieczorem, w dniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” kilkadziesiąt osób zgromadziło się na podwórku, pośród zabudowań gajówki, aby obejrzeć najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego pt. „Ułaskawienie”.

Przyjechali tu: przedstawiciele władz województwa łódzkiego z wojewodą Zbigniewem Rau i marszałkiem Grzegorzem Schreibergiem na czele, samorządu Tomaszowa, gmin: Lubochnia i Rokiciny, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1002, druhowie z OSP w Tomaszowie, zaproszeni goście, wielbiciele kina…

Ekipę producencką reprezentowali: reżyser J.J. Kolski, pełniący jednocześnie rolę gospodarza, i odtwórczyni roli głównej Grażyna Błęcka-Kolska.

Za sprawą piątkowego pokazu pojęcie „magii kina” zostało sformułowane na nowo; wyświetlane przed oczami widzów obrazy wzmacniały odgłosy lasu, zapach wilgoci i sina, trzask buzujących w koksownikach polan i świadomość, że kilka metrów dalej, w niewielkiej stodole, rozegrał się dramat.

Po projekcji J.J. Kolski pokazał miejsce, z którego, podczas realizacji zdjęć, wydobył 9-milimetrowy pocisk ze Stena. Było to piękne podsumowanie pełnego szczerych emocji wieczoru.

→ M. Baryła

4.03.2019

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > „Muzeum Kinematografii. Prywatna lekcja historii Jana Jakuba Kolskiego”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.