Muzeum Kinematografii. Prywatna lekcja historii Jana Jakuba Kolskiego

Najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego nosi tytuł „Ułaskawienie”, miał kinową premierę 22 lutego 2019 r. Wczoraj wielbiciele reżysera obejrzeli produkcję w Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz uczestniczyli w spotkaniu z twórcą.

Gdyby najkrócej scharakteryzować dokonania Kolskiego można by stwierdzić, że jest poetą filmu polskiego. Jak nikt inny czerpie inspirację z dzieciństwa i młodości. Wizualizując swoje doświadczenia i spostrzeżenia  zaprasza widzów do intymnego świata, w którym znaleźć można wiele cech uniwersalnych.

W streszczeniu, zamieszczonym na stronie Filmu Polskiego (> link), czytamy:

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

Prawda, wiara, honor, siła, odwaga, godność, nieustępliwość, uczciwość – to pojęcia, z którymi muszą zmierzyć się nie tylko bohaterowie „Ułaskawienia”, ale także widzowie.

Czas projekcji został wybrany nieprzypadkowo. Wigilia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, okazała się doskonałym momentem na refleksję nad polską historią, w tym przypadku, bardzo osobistą, bo wykreowaną przez reżysera na podstawie przeżyć najbliższych.

W rozmowie, przeprowadzonej przez Annę Michalską, twórca uchylił nieco drzwi do swojego świata, dodatkowo odsłaniając swoją wrażliwość na jego niematerialność. Oto fragment wywiadu:

Wieczór w Muzeum Kinematografii okazał się niezwykły. Choć sam film może pozostawić niedosyt, o czym pisze Bartosz Staszczyszyn w recenzji dostępnej: > tutaj, o tyle spotkanie z jego twórcą pełne szacunku i czułości na długo powinno pozostać w pamięci osób obecnych w sali projekcyjnej.

Producenci filmu: Wytwórnia Doświadczalna, Velvet Spoon oraz Jednostka Strzelecka 1002 z Tomaszowa Mazowieckiego wraz z Muzeum Kinematografii przygotowali na dziś wielką niespodziankę. Będzie nią projekcja „Ułaskawienia” w zabudowaniach gajówki we wsi Chrzemce k/ Tomaszowa Mazowieckiego.

To w tym miejscu, w nocy z 13-ego na 14-ego lipca 1946 roku został zamordowany dowódca samodzielnego oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego ppor. Wacław Szewczyk, pseudonim „Odrowąż” – wuj J.J. Kolskiego.

Wieczór uświetni obecność aktorki Grażyny Błęckiej-Kolskiej, odtwórczyni głównej roli w filmie. Sprawozdanie z tego wydarzenia pojawi się w „Gazecie Trybunalskiej”.

→ M. Baryła

1.03.2019

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• zobacz także: > Plenerowa projekcja filmu „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego

• więcej spotkań w Muzeum Kinematografii: > tutaj

 

0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *