Muzeum Kinematografii. Prywatna lekcja historii Jana Jakuba Kolskiego

Najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego nosi tytuł „Ułaskawienie”, miał kinową premierę 22 lutego 2019 r. Wczoraj wielbiciele reżysera obejrzeli produkcję w Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz uczestniczyli w spotkaniu z twórcą.

Gdyby najkrócej scharakteryzować dokonania Kolskiego można by stwierdzić, że jest poetą filmu polskiego. Jak nikt inny czerpie inspirację z dzieciństwa i młodości. Wizualizując swoje doświadczenia i spostrzeżenia  zaprasza widzów do intymnego świata, w którym znaleźć można wiele cech uniwersalnych.

W streszczeniu, zamieszczonym na stronie Filmu Polskiego (> link), czytamy:

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba, żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

Prawda, wiara, honor, siła, odwaga, godność, nieustępliwość, uczciwość – to pojęcia, z którymi muszą zmierzyć się nie tylko bohaterowie „Ułaskawienia”, ale także widzowie.

Czas projekcji został wybrany nieprzypadkowo. Wigilia Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, była doskonałym momentem na refleksję nad polską historią, w tym przypadku, bardzo osobistą, bo wykreowaną przez reżysera na podstawie przeżyć najbliższych.

W rozmowie, przeprowadzonej przez Annę Michalską, twórca uchylił nieco drzwi do swojego świata, dodatkowo odsłaniając swoją wrażliwość na jego niematerialność. Oto fragment wywiadu:

Wieczór w Muzeum Kinematografii okazał się niezwykły. Choć sam film może pozostawić niedosyt, o czym pisze Bartosz Staszczyszyn w recenzji dostępnej: > tutaj, o tyle spotkanie z jego twórcą pełne szacunku i czułości na długo powinno pozostać w pamięci osób obecnych w sali projekcyjnej.

Producenci filmu: Wytwórnia Doświadczalna, Velvet Spoon oraz Jednostka Strzelecka 1002 z Tomaszowa Mazowieckiego wraz z Muzeum Kinematografii przygotowali na dziś wielką niespodziankę. Będzie nią projekcja „Ułaskawienia” w zabudowaniach gajówki we wsi Chrzemce k/ Tomaszowa Mazowieckiego.

To w tym miejscu, w nocy z 13-ego na 14-ego lipca 1946 roku został zamordowany dowódca samodzielnego oddziału Konspiracyjnego Wojska Polskiego ppor. Wacław Szewczyk, pseudonim „Odrowąż” – wuj J.J. Kolskiego.

Wieczór uświetni obecność aktorki Grażyny Błęckiej-Kolskiej, odtwórczyni głównej roli w filmie. Sprawozdanie z tego wydarzenia pojawi się w „Gazecie Trybunalskiej”.

→ M. Baryła

1.03.2019

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• zobacz także: > Plenerowa projekcja filmu „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego

• więcej spotkań w Muzeum Kinematografii: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.