Nowy parking. Wielkie szczęście

Przy zbiegu Alei Mikołaja Kopernika i Krakowskiego Przedmieścia w Piotrkowie, tuż obok siedziby I Liceum Ogólnokształcącego, oddano do użytku nowy parking.

Warto o tym napisać z co najmniej trzech powodów:

  1. Miejsc parkingowych jest w mieście jak na lekarstwo, więc kilkanaście nowych – cieszy;
  2. Na parkingu zastosowano kilka nieszablonowych i skutecznych rozwiązań technicznych zwiększających bezpieczeństwo;
  3. Inwestor i projektant wykazali się ponadprzeciętnym sprytem, bo choć miejsca postojowe są bezpłatne, gminną kasę może zasilać strumień pieniędzy.

Zgodnie z oznaczeniem na parking można wjechać tylko od strony Al. Kopernika. Mimo, że w tym miejscu obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, zdecydowana większość kierowców porusza się szybciej. Aby spowolnić ruch na skrajnym, północnym, pasie jezdni, zjazd na parking wykonano pod kątem 90 stopni, zmuszając w ten sposób skręcające pojazdy do maksymalnego zredukowania prędkości – to miejsce oznaczono na zdjęciu cyfrą 1.

Foto: piotrkow.pl

Podobnie jest z wyjazdem: żeby nie było szarżowania, nie wycięto żywopłotu i aby bezpiecznie opuścić miejsce postojowe (1) najpierw należy ustawić samochód daleko poza krawędź pasa zieleni; dopiero wtedy można wykonać manewr skrętu w prawo. Dla niedoświadczonych kierowców inwestor zbudował alternatywny wyjazd – w ulicę Krakowskie Przemieście. Tu widoczność jest znakomita (2).

Z parkingu chętnie skorzystałyby pojazdy jadące Krakowskim Przedmieściem od strony kościoła farnego lecz nie mogą, bo zabraniają tego znaki drogowe. Znając jednak skłonność kierowców do nierespektowania przepisów będą oni skręcać w poszukiwaniu wolnego miejsca. Dlatego wystarczy w pobliżu postawić patrol straży miejskiej…

Na zdjęciu: M. Majczyna i K. Chojniak. Foto: piotrkow.pl

Za inwestycje drogowe w Piotrkowie odpowiada wybitnej klasy specjalistka Małgorzata Majczyna – dyrektor Biura Inwestycji i Remontów – to właśnie ona wraz ze swoim zwierzchnikiem pojawia się na tzw. “briefingach prasowych”, organizowanych dla przedstawicieli piotrkowskich mediów.

→ (mb)

30.07.2019

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

2 Replies to “Nowy parking. Wielkie szczęście

  1. I ci sami specjaliści zdecydowali, że rozkopią świeżo wyremontowane ulice tzw. podzamcza tj. Garbarską, Starowarszawską, Zamkową bo będą budować bulwary, które zgodnie z zapowiedziami niedorzecznie już podobno są.
    Tylko my zwykli zjadacze chleba płacimy za to partactwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.