Rafonix kontra Wykopek – wyrok sądu. Tylko w “Gazecie Trybunalskiej”

W połowie 2018 roku sława 26-letniego Marcina K. ps. “Rafonix” wyszła poza krąg jego znajomych i fanów w mediach społecznościowych.

K., popularny wśród młodzieży gustującej w treściach prezentowanych na żywo za pomocą platformy “youtube.com”, dokonał samosądu na innym użytkowniku internetu, który, według słów napastnika, upublicznił jego adres zamieszkania i robił mu zdjęcia. Do zdarzenia doszło 2 czerwca 2018 r. w Piotrkowie Trybunalskim.

Konflikt obu młodzieńców został szczegółowo zrelacjonowany w internecie. Oto jeden z zapisów:

 

Co ciekawe, “ukarany” uderzeniem otwartą ręką (> link) 20-letni student dziennikarstwa ps. „Kuracyja” nie miał pretensji do “Rafonixa”. Wkrótce po zajściu poinformował internetową społeczność, że traktuje tę reprymendę, jako gest ojcowski. „Należało mi się w ch…” – stwierdził z pokorą. [#gazetatrybunalska]

Mimo to do organów ścigania wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez K., a główny udział miał w tym założyciel fundacji pod nazwą “Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych”.

“Gazeta Trybunalska” była bodaj pierwszym portalem, który o konfrontacji poinformował. Wkrótce po udostępnieniu materiału skontaktował się z nami poszkodowany chłopak i zaproponował rozmowę w celu szczegółowego wyjaśnienia zatargu. Dwa razy zmieniał termin, by ostatecznie zrezygnować ze spotkania.

Niedługo potem okazało się, że najpewniej na K. zastawiono pułapkę. Został sprowokowany i postąpił zgodnie z przewidywaniami internautów. Świadczy o tym znaleziona w portalu “wykop.pl” rozmowa (> link):

Kliknij, aby powiększyć.

Sprawa trafiła do sądu, a K. został oskarżony o to, że:

Kliknij, aby powiększyć.

15 kwietnia 2019 r. Sąd Rejonowy w Piotrkowie pod przewodnictwem SSR Renaty Folkman ogłosił wyrok. M.K. został uznany za winnego popełnienia obu czynów i skazany na łączną karę 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata i oddany jednocześnie pod dozór kuratora; dodatkowo sąd wymierzył mu karę grzywny w wysokości 4000 zł, zobowiązał skazanego do  zamieszczenia przeprosin i pokrycia kosztów procesu w wysokości 650 zł. Oprócz tego przyznał pokrzywdzonemu 2000 zł nawiązki.

Poniżej publikujemy wyrok wraz z uzasadnieniem.

→ (mb)

4.07.2019

• foto / źródło: youtube.com

 

One Reply to “Rafonix kontra Wykopek – wyrok sądu. Tylko w “Gazecie Trybunalskiej””

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.