Co pozostanie po Stanisławie Gajdzie? 67. urodziny Mistrza

Dziś, 12 listopada 2019 r., Stanisław Gajda, bardziej znany jako „Piotr”, najwybitniejsza osobowość twórcza trybunalskiego grodu obchodzi 67. rocznicę urodzin.

“Gazeta Trybunalska”, jako jedyne medium w Piotrkowie, pamiętała o tym wydarzeniu i pragnie tą drogą złożyć jubilatowi najszczersze życzenia zdrowia i nieustającej, twórczej mocy.

Gajdy nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż jest tak samo trwałym elementem Piotrkowa Trybunalskiego, jak wieża ciśnień,  jezioro Bugaj czy napój “Jałowiec”.

Ten niestrudzony organizator wielu wyjątkowych akcji artystycznych, wystaw, festiwali, spotkań, pokazów, wernisaży, aukcji jest dla Piotrkowa Trybunalskiego tym, kim dla królewskiego miasta Krakowa był Piotr Skrzynecki.

O ile jednak Skrzynecki spędzał czas głównie w katakumbach pałacu Pod Baranami, o tyle nasz artysta do swej działalności wybierał miejsca rozmaite: począwszy od swojej legendarnej pracowni, mieszczącej się w byłej kotłowni w bloku przy ul. Górnej, poprzez obszerne pomieszczenia Zarządu Wojewódzkiego Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, gdzie przez wiele lat propagował dobrobyt i szczęście socjalistycznej ojczyzny, czy chłodne i wygodne pokoje siedziby katolickiego Stowarzyszenia „PAX”, w których znalazł schronienie po odejściu z ZSMP, a skończywszy na piwnicach pod nieistniejącym już kinem „Hawana”, gdzie z niżej podpisanym stworzył galerię sztuki nowoczesnej „OFF”, o czym często zdarza mu się zapominać.

To tylko kilka zaledwie miejsc, które Stanisław Gajda ożywił i przekształcił w ośrodki intelektualno-artystyczne przyciągające niezależnych twórców: plastyków, poetów, pisarzy, muzyków, aktorów, performerów, a także Bronisława Brylskiego ps. „Tandeciarz” – działacza SLD i byłego wiceprzewodniczącego Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, który do kobiet zwykł zwracać się per „cipcia”.

Jednak największym osiągnięciem mgr Gajdy było przejęcie po Małgorzacie Gletkier funkcji kierowniczej w Biurze Wystaw Artystycznych i stworzenie w tym miejscu Ośrodka Działań Artystycznych, który wkrótce  stał się słynnym na całym świecie miejscem prezentacji prac takich autorów jak np. Janusz Korczak Ziółkowski, Jadwiga Jaszkowska, Jolanta Betnerowicz, Juliusz Marweg, Ireneusz Janiszewski, Ewa Ciszewska-Bombska i wielu, wielu innych.

Czas, aby odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie. Otóż po Stanisławie Gajdzie pozostanie niezliczona ilość rysunków, grafik, kolaży, miniatur, obrazów olejnych, projektów graficznych znajdujących się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Europie, USA, Japonii, Kanadzie, Australii, Brazylii, Chinach itd.

Pozostaną wiersze, artykuły krytyczne, eseje, fragmenty prozy, wspomnienia, pamiętniki, listy, wprawki filozoficzne, manifesty, zapiski, materiały audio i wideo…

Jednak najwybitniejsze dzieła sygnowane jego nazwiskiem pozostaną nie na kartkach papieru, malarskim płótnie, w komputerowych plikach czy na kasetach, lecz w przestrzeni miejskiej, do których można zaliczyć kolory bloków i wieżowców w zachodniej części Piotrkowa, a także wyjątkowej urody artystyczne obiekty, będące spuścizną po Międzynarodowych Spotkaniach Rzeźbiarzy „Skrzyżowania”.

Dlatego jadąc samochodem, albo spacerując pamiętajmy, że to zasługa Stanisława Gajdy, który kolor i sztukę wyprowadził na ulice Piotrkowa niczym mityczny Apollo.

→ M. Baryła

12.11.2019/2016

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

 

2 Replies to “Co pozostanie po Stanisławie Gajdzie? 67. urodziny Mistrza

  1. Czyli ta pasteloza na blokowiskach to jego zasługa ?

    Ciekawe jaki kolor ma w swojej piwnicy …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.