Odszedł mecenas Michał Król. Będzie nam go brakować

Michał Tomasz Król, urodzony 10 stycznia 1973 roku w Łodzi, znany łódzki prawnik, działacz samorządowy i patriota związany z PiS odszedł z zawodu.

25 września 2020 r. dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi adw. Jarosław Zdzisław Szymański wyznaczył od 1 października tegoż roku adw. Bartosza Prosińskiego likwidatorem kancelarii Michała Króla.

Jest to pokłosie awansu zawodowego Króla. W maju 2020 r. został powołany na stanowisko prezesa zarządu należącej do Polskiej Grupy Energetycznej spółki “Elbest Hotels” z siedzibą w Bełchatowie. Podmiot dysponuje 10 obiektami z niemal 1900 miejscami noclegowymi oraz ponad 2500 miejscami konferencyjnymi. PGE należy w 57,39% do Skarbu Państwa, a zatem partia rządząca ma wpływ na to, kto zasiada w jej władzach oraz kto kieruje podmiotami zależnymi.

Król przy luksusowym bmw, które parkował na zamkniętym dziedzińcu klasztorów o.o. bernardynów. Kliknij, aby powiększyć.

M. Król prowadząc kancelarię adwokacką zarabiał bardzo dobrze, według oświadczenia majątkowego pochodzącego z 2018 r. w miesiącach styczeń-wrzesień uzyskał dochód w wysokości 80 tys. zł. Oprócz tego, zasiadając w radach nadzorczych czterech spółek, w tym MZK i “Piocel” w Piotrkowie, otrzymał wynagrodzenie w kwocie niemal 60 tys. zł. Dieta radnego za 9 miesięcy, to kolejne 20 tys. zł. Takie dochody pozwalały utrzymać Królowi rodzinę (m.in. trzech synów), dom o powierzchni 240 m2, dwie kancelarie: w Łodzi i Piotrkowie oraz dwa samochody m. in. drogiego mercedesa 350, choć w ostatnim czasie poruszał się także suv-em marki bmw.

Zatem uposażenie w “Elbest Hotels” i związane z nin premie i dodatki muszą być na tyle satysfakcjonujące, że adwokat zdecydował się na porzucenie wyuczonego i wykonywanego zawodu.

Nowy prezes wcześniej nie miał do czynienia z branżą hotelarską, ale wrodzona inteligencja i umiejętność szybkiej nauki gwarantują, że także na tym stanowisku poradzi sobie doskonale. 

Pozostaje jednak żal i smutek, którego nie ukrywają pracownicy wymiaru sprawiedliwości, prokuratury, członkowie palestry, biegli, dziennikarze, a także ci, którzy korzystali z usług mecenasa Króla, że nie zobaczą już na sali rozpraw tak znamienitej osobistości.

Jego niezapomniane pozwy, akty oskarżenia, wnioski i zażalenia, błyskotliwe wystąpienia i mowy końcowe, jego przenikliwe pytania, rozległa wiedza, dociekliwość, a czasem ironia, teatralne gesty, ruch sceniczny, szyk i indywidualny styl na długo pozostaną w pamięci tych, którzy z mecenasem Królem mieli styczność. Do tego grona przyłącza się także niżej podpisany.

→ M. Baryła

19.03.2021

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• więcej o M. Królu: > tutaj

 

13 Replies to “Odszedł mecenas Michał Król. Będzie nam go brakować

  1. A co pomylił się w ilości zer czy źle przecinek postawił ??

   Gdyby nie pan prezes Nik-u Marian Banaś to pewnie wiele osób miało by spokojniejszy sen , a tak muszą swoje wycierpieć …

  2. Eee tam, nieścisłości. Pieniądze za radcowanie w urzędach w Piotrkowie czy w Sulejowie od razu przekazywał dla bezdomnych. Tak około 150 tysi na rok…

 1. A może pan mecenas wystraszył się reprezentowania swojego klienta oskarżonego o oszustwo wielkiej wartości na rzecz województwa łódzkiego, wyłudzenie dotacji unijnych, ukrywanie dochodów oraz wymuszanie haraczy od pracowników ??

 2. szyk i sty powiadacie, ha, ha, ha Król może być synonimem złego gustu, i tandety a nie szyku, brudne buty to w Pisie norma

 3. Przeczytałem tytuł i myślałem, że mec. Król zmarł. Daj mu Boże długie i szczęśliwe życie.

 4. Czy to artykuł sponsorowany? Jego bohater powinien oprawić sobie go w ramkę i powiesić nad łóżkiem bo aż kąpię wazeliną

 5. To jakieś jaja co czytam z Królem miałem kontakt kilkakrotnie na sali sądowej. Był agresywny i zaczepny zadawał pytania z dziedziny o której nie miał zielonego pojęcia a udawał że ma tylko po to aby wprowadzić zamieszanie na procesie i zmylić skład orzekający. Jeśli chodzi o mnie to jego rezygnacja z zawodu jest bardzo słuszna wielu ludzi odetchnie.

 6. Król to pisowski żołnierz. A przy tym cwaniak jakich mało. A mówiąż że na polityce nie można się dorobić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.