Małopolska Nagroda Poetycka dla Jana Bieli. Mariusz Baryła z nagrodą specjalną

11 października 2021 r. w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie odbyła się uroczysta gala wręczenia Małopolskiej Nagrody Poetyckiej “Źródło”. Nagroda główna przypadła Janowi Bieli, dwie nagrody specjalne, za utwory związane z regionem Małopolski, otrzymali: Mariusz Baryła i Jan Racut.

Wiersz Jana Bieli. Kliknij, aby powiększyć.

Jan Biela debiutował w 1977 roku, wiersze i recenzje publikował na łamach pism literackich i kulturalnych m.in. „Toposu”, „Odry”, „Krakowa”, „Nihil Novi”. Jest autorem kilku tomów wierszy, ostatni zbiór nosi tytuł „Grawitacja” i pochodzi z 2018 roku.

Jury w składzie: Józef Baran, Beata Paluch, Adam Ziemianin, Jadwiga Malina za najlepsze uznało wiersze Jana Bieli napisane po śmierci jego brata Emila – także poety, w których dostrzec można związki z twórczością Tadeusza Różewicza.

Oprócz tego nagrodzono: Magdalenę Cybulską (II nagroda), Katarzynę Zychlę (III nagroda), wyróżniono: Przemysława Krajewskiego, Martę Królik- Batorowicz, Magdalenę Wiśnieską-Ciaś i Aleksandrę Michalik- Borkowską.

Pierwszy raz formułę Nagrody rozszerzono o “Małe Źródło”, jury doceniło wiersze: Dobrochny Kołoczek (I nagroda), Natalii Drygaś i Oliwii Sachy (wyróżnienia).

Uroczystości towarzyszyła prezentacja poetyckiego almanachu.

Rola prowadzącego przypadła warszawskiemu aktorowi Stanisławowi Górce, który dodatkowo uraczył licznie zgromadzoną publiczność piosenkami Okudżawy i Cohena.

Całe wydarzenie zostało zorganizowane perfekcyjnie, z dbałością o każdy detal i wygodę laureatów, a jego scenariusz może być wzorem dla innych ośrodków zajmujących się promocją literatury. Słowa uznania należą się Annie Chmurze z Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie – Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego i Piotrkowi Kani z Ośrodka Kultury w Borzęcinie – organizatorom gali. Nie byłoby “Źródła” bez życzliwości Województwa Małopolskiego i wrażliwego, sprzyjającego kulturze i sztuce marszałka Witolda Kozłowskiego.

Zapraszamy do obejrzenia materiału video podsumowującego galę oraz wystąpienia Mariusza Baryły prezentującego jeden z nagrodzonych wierszy pt. “A ten samotny”.

→ K. Kozielski

26.10.2021

• zdjęcie tytułowe: Mariusz Baryła czyta nagrodzony wiersz, foto / źródło: TV Małopolska

• foto: Centrum Sztuki Mościce / Przemysław Sroka | Gazeta Trybunalska | TV Małopolska

• więcej o twórczości poetyckiej Baryły: > tutaj

 

2 Replies to “Małopolska Nagroda Poetycka dla Jana Bieli. Mariusz Baryła z nagrodą specjalną

  1. Panie Redaktorze
    Wielkie gratulacje oraz podziękowania za to, że tak pięknie zaprezentował Pan nie tylko Piotrków ale i całe województwo łódzkie.
    Pozdrawiamy Pana

  2. Szczere gratulacje dla Pana. Cudowny wiersz. Czuję się jakbym tam była. Pana słowa niosą do Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.