Sondaż. 64 proc. zwolenników PiS chce, aby J. Kaczyński nadal pełnił funkcję prezesa partii

W czasie badania, przeprowadzonego przez Kantar Public. ankietowanym zadano pytanie elektoratowi obecnej władzy, czy Jarosław Kaczyński powinien ustąpić ze stanowiska prezesa PiS?

7 proc. odpowiedziało – tak, jak najszybciej, 6 proc. – tak, po najbliższych wyborach parlamentarnych, 6 proc. – tak, po zakończeniu obecnej kadencji na funkcji prezesa. 17 proc. nie wyraziło opinii. 64 proc. ankietowanych stwierdziło, że Jarosław Kaczyński powinien zostać prezesem PiS najdłużej jak to możliwe.

W komentarzu redakcji przeczytać można:

Pokazuje to, że chociaż pozycja lidera PiS jest wciąż bardzo solidna, to nie jest to już absolutna dominacja. Wśród tych, którzy chcieliby jak najszybszego odejścia obecnego prezesa, przeważają osoby młodsze i wykształcone, lepiej zarabiające, z większych miast. Za to za jego jak najdłuższym sprawowaniem funkcji najliczniej opowiedzieli się wyborcy 60 plus. Nawet więc w samym elektoracie PiS widać pewne polityczno-socjologiczne prawidłowości znane z całej populacji.

W badaniu zapytano tę samą grupę wyborców też o to, kto powinien zastąpić Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS, gdyby ustąpił.

38 proc. respondentów wskazało Mateusza Morawieckiego, 14 proc. – Beatę Szydło, 10 proc. – Elżbietę Witek, 6 proc. – Mariusza Błaszczaka, 2 proc. – Antoniego Macierewicza, po 1 proc. wskazań otrzymali Joachim Brudziński i Jacek Sasin. 15 proc. badanych wskazało innego polityka, a 13 proc. nie miało zdania.

Zapytano również o to, która spośród wskazanych osób mogłaby być następcą Jarosława Kaczyńskiego w roli lidera Zjednoczonej Prawicy.

20 proc. uzyskał Mateusz Morawiecki, 19 proc. – Andrzej Duda, 18 proc. – Sławomir Mentzen, 9 proc. – Beata Szydło, 6 proc. – Zbigniew Ziobro, 2 proc. – Antoni Macierewicz, 0 proc. – Adam Bielan. 15 proc. wskazań było na innego polityka. 11 proc. ankietowanych nie miało zdania.

Badanie zrealizowano 11-13 kwietnia 2023 r. za pomocą wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej grupie dorosłych Polaków (1501 osób).

→ oprac. (kk)

26.04.2023

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• źródło: tygodnik “Polityka”

 

One Reply to “Sondaż. 64 proc. zwolenników PiS chce, aby J. Kaczyński nadal pełnił funkcję prezesa partii”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.