O 60 proc. wrosła śmiertelność w Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie na przestrzeni 8 lat

W Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim w 2015 r. śmiertelność na 100 pacjentów wynosiła 3,61, a w 2022 r. już 5,73. Oznacza to wzrost o około 60%.

W latach pandemicznych śmiertelność na oddziałach szpitalnych była jeszcze wyższa. W 2020 r. na 100 pacjentów zmarło 6,63 leczonych, a więc o 85% więcej w stosunku do 2015 r., a w 2021 r. 6,30 leczonych, to więcej o 75% w porównaniu do 2015 r.

Dane, które publikujemy są zatrważające. Dzieje się tako pomimo nieustannie rozwijającej się wiedzy medycznej, coraz lepszej diagnostyki, doskonalszych leków i urządzeń wspomagających leczenie.

Wykres nr 1

W 2015 roku przez szpitalne łóżka przeszło 18 702 pacjentów, zmarło 676. W 2022 roku było to odpowiednio 15 832 i 907. Pomimo mniejszej o 3 tys. ilości leczonych liczba zgonów wrosła o 231.

Wykres prezentujący ilość leczonych pacjentów i ilość zgonów. Grafika: Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres nr 2

Śmiertelność w SSW ma zdecydowanie tendencję wzrostową. W latach 2015-2019 rosła w mniejszym tempie, wyraźne przyspieszenie nastąpiło w 2020 r.

Liczba śmierci w szpitalnych oddziałach utrzymuje się w trendzie wzrostowym. Grafika: Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres nr 3

Statystyka nie kłamie. W 2015 r. na 100 pacjentów, którzy trafili do szpitala do domu wróciło 96,7 a 2022 r. ledwie 94,3.

Wykres prezentuje liczbę zgonów na 100 pacjentów oraz ilość leczonych osób. Grafika: Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Wykres nr 4

Wskaźnik LZ / IP to iloraz zgonów do ilości pacjentów.

Dzieląc ilość zgonów przez ilość pacjentów uzyskano wskaźnik LZ / IL. Grafika: Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

Podsumowanie

“Gazeta Trybunalska” nie czuje się uprawniona do przedstawiania czynników mających wpływ na wzrost śmiertelności w Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie. Jeśli kierownictwo jednostki uzna za stosowne dostarczenie nam takich informacji – chętnie je opublikujemy. W przeciwnym razie uznamy, że szpital jest obojętny na dane zaprezentowane przez “GT”.

25 lipca 2023 r. Zadowoleni członkowie Rady Społecznej SSW w Piotrkowie. Pierwsza z prawej Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz. W spotkaniu udział wzięli:, z-ca dyrektora ds. lecznictwa Aneta Baranowska, główny księgowy Alicja Brynkiewicz, pełnomocnik dyrektora ds. jakości i zarządzania Joanna Pabich oraz członkowie rady z przewodniczącym Tomaszem Trzaskaczem, z zawodu nauczycielem plastyki. Foto / źródło: facebook.com / SSW

Poza tym, w kontekście niedawnego artykułu pt. “Piotrków Trybunalski trzecim najbardziej zatrutym miastem w Europie” chcielibyśmy wiedzieć, jaki wpływ na ilość zachorowań na choroby układu oddechowego, w tym na nowotwory, ma zanieczyszczone powietrze.

Jednak najważniejsze pytanie brzmi: w jaki sposób SSW zamierza powstrzymać wzrastającą umieralność w wojewódzkiej lecznicy?

Dla przypomnienia: dyrektorem placówki jest Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz, aktywna działaczka PiS, która do 1 listopada 2021 r. nie była zawodowo związana ze służbą zdrowia, ani nie dysponowała doświadczeniem w zarządzaniu większym zespołem pracowników. Szlify zawodowe zdobywała w Banku Pocztowym i oddziale ZUS.

→ (mb)

26.04.2023

• zdjęcie ilustracyjne: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone; dalsze rozpowszechnianie treści tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”

• więcej o SSW: > tutaj

 

 

5 Replies to “O 60 proc. wrosła śmiertelność w Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie na przestrzeni 8 lat

  1. na zdjęciu sami tuzy PiSu, dyrektor z PiS, Trzaskacz z PiS, Górecki z PiS….
    Odkąd placówką zarządza PiS …..

  2. faktycznie dziwnie wyglądają ludzie że zdjęcia na tle zaprezentowanych wykresów, opinia o szpitalu od lat jest bardzo zła jeszcze gdy dyrektorem był Marek Konieczko który całą uwagę skupiał na finansach, a nie na jak najlepszym leczeniu pacjentów. Szpital nie był zadłużony, ale najlepszy personel uciekał do Łodzi i Bełchatowa. Obecna dyrektor głównie koncentruje się na remontach i innych pracach budowlanych bo pańskie oko konia tuczy, a pacjenci? Kto ma żyć będzie żył, kto ma umrzeć – umrze.

  3. nie ma się co dziwić ze to umieralnia, pielęgniarki uciekły do Łodzi, neurolodzy złożyli wymówienia, a pani Edytka bardziej jest widoczna na imprezach Pisu niż w szpitalu

  4. Po skończeniu obecnego remontu za 20 milionów złotych, będą przykrywać prześcieradłami w bardziej eleganckich warunkach.
    To już nie jest kraj tylko korporacja z Wall Street. Do zdarzenia drogowego przyjeżdża 5 zastępów straży pożarnej, a wzywający pomocy pacjent musi przekonać dyspozytora do konieczności wysłania ambulansu. Bardzo często bezskutecznie. Chodzi już jedynie o przetrwanie korporacji, człowiek jako jednostka nie liczy się w ogóle.

  5. Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz, obecnie aktywna działaczka PiS, a przedtem działaczka PO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.