Piotrków Trybunalski trzecim najbardziej zatrutym miastem w Europie

Według danych Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) Piotrków Trybunalski jest trzecim najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie. I nic nie wskazuje na to, aby ten stan rzeczy uległ zmianie.

Europejska Agencja Środowiska udostępniła na swojej stronie internetowej zestawienie najbardziej zatrutych miast w Europie. Wśród 20 ośrodków miejskich zanieczyszczonych pyłami PM2.5 aż 12 znajduje się w Polsce.

Informacje dostępne w witrynie EEA wskazują, że najgorsza jakość powietrza występuje w chorwackim mieście Slavonski Brod, gdzie stężenie pyłów PM2.5 wynosi 28 µg/m3, kolejnym miastem jest Nowy Sącz – 27,9 µg/m3, dalej: Piotrków Trybunalski – 25,2 µg/m3, włoska Cremona – 25,1 µg/m3. a na piątym miejscu Łomża – 24,6 µg/m3 .

Tabela prezentuje 14 miast europejskich z fatalnym stanem powietrza. Kliknij, aby powiększyć.

Pyły PM2.5 są odpowiedzialne za nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenia rytmu serca, miażdżycę, zwiększenie objawów chorób układu krwionośnego i oddechowego a także za niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego.

Mapa prezentująca czyste i zanieczyszczone miejsca w Europie. Kliknij, aby powiększyć.

Dwa lata temu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wprowadziła nowe standardy jakości powietrza. Dopuszczalne poziomy pyłu zawieszonego PM2,5, uznawanego za najbardziej szkodliwe dla zdrowia zanieczyszczenie, zaostrzone zostały dwukrotnie. Maksymalna norma w ciągu roku nie powinna przekraczać 5 µg/m³ (dotąd 10 µg/m³), dopuszczalne stężenie dobowe PM2,5 nie powinno natomiast przekraczać 15 µg/m³ (dotąd 25 µg/m³).Dla równowagi lista miast z najlepszym powietrzem przedstawia się następująco:

Pierwsze miejsce zajmuje portugalskie Faro, gdzie stężenie pyłów PM2.5 wynosi zaledwie 3,7 µg/m3, kolejne miejsca zajmują miasta w północnej Europie: w Finlandii, Szwecji, Islandii, Norwegii.

Pełne zestawienie miast znajduje się: > tutaj.

→ oprac. (mb)

21.07.2023

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Piotrków. Ekologia. Jest źle, czy może być gorzej?”

 

6 Replies to “Piotrków Trybunalski trzecim najbardziej zatrutym miastem w Europie

 1. Pani Marto przecież miastem rządzi koalicja pana Chojniaka wraz z częścią Platformy Obywatelskiej ( Pecina LUdomir, Czubała Krystyna , Pęcina Bogumił )) Lewica Cecotka Dariusz , PSL – Czechowska Krystyna , Hołownia – Węcławska Sylwia , Wójcik Jadwiga kiedyś Samoobrona, Lech Kazmierczak – Rodzina Radio Maryja.
  Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd

 2. PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu.

 3. Ciężar gatunkowy artykułu jest niewyobrażalny. Można by sądzić, że miasta śląskie i Kraków mają najbardziej zanieczyszczone powietrze. W imieniu często nieświadomych mieszkańców Piotrkowa proszę Szanowną Redakcję o poinformowanie o tym stosownych instytucji państwowych oraz ogólnopolskich mediów.

 4. Powinni zakazać używania dmuchaw do liści na terenie ulic i chodników, bo robią taki syf, że świata nie widać- są to dmuchawy do liści , a pracownicy zdmuchują wszystko jak leci

 5. Dopóki mułła Chojniak z kolesiami będzie okupował to miasto, dopóty nic się nie zmieni.
  Tak proszę państwa, to są okupanci, namiestnicy elektorscy, komtury, murgrabie, dziady, chłystki, rzezimieszki, bazyliszki, naciągacze, wyłudzacze, matacze, cygany, doliniarze, czorty i pomiotła.

 6. Bardzo dobry i bardzo ważny artykuł. Takich informacje można tylko dowiedzieć się z GT.
  Czytelnicy powinni wyciągnąć wnioski jak władze miasta i kierownictwo PiS-u dbają o mieszkańców, o ochronę środowiska, np. o realizację programu “Czyste Powietrze” itp.
  W Piotrkowie, zamiast czystego powietrza mamy zatrute powietrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.