Piotrków – miasto kolesiów. Księgarnia

Remont lokalu użytkowego w Rynku Trybunalskim wyniósł nieco ponad 182 tys. złotych. Świeżutkie i pachnące pomieszczenia wyposażone m. in. w instalację gazową wraz z piecem dwufunkcyjnym zostały wynajęte za 686,43 zł brutto, co w przeliczeniu na 1 m2 wyniosło 8,14 zł.  Tymczasem dzierżawa blaszanego garażu na obrzeżach miasta to wydatek 200 zł miesięcznie, czyli 12,12 zł za 1 m2.

We wrześniu i październiku 2022 r. “Gazeta Trybunalska” otrzymała dokumenty związane z remontami lokali użytkowych będących w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego sp. z o.o., którego prezesem jest Elżbieta Sapińska. Oprócz analizy wydatków przyjrzeliśmy się efektom przetargów i umowom zawartym pomiędzy TBS a najemcami.

Zaskakująca umowa

W kwietniu 2021 r. przestała istnieć księgarnia, która znajdowała się w reprezentacyjnej kamienicy w Rynku Trybunalskim pod numerem 2. “Gazeta Trybunalska” pisała o tym w notatce pt. “Piotrków. Księgarnia “Pegaz” zlikwidowana na naszych oczach”.

21 kwietnia 2021 r. TBS wystawiło lokal do przetargu (> link). Cenę wywoławczą najmu ustalono na poziomie 673,98 zł brutto za 1 miesiąc. Ponieważ nie znaleziono chętnego podjęta została decyzja o kapitalnym remoncie. Wkrótce potem do lokalu o powierzchni 84,30 m2 weszli budowlańcy i na zlecenie zarządcy nieruchomości dokonali modernizacji, której całkowity koszt wyniósł 182 200,43 zł (sic!).

Równo rok później ponownie przystąpiono do poszukiwania najemcy, który zająłby – już nie trącącą myszką, ale nadal pozostającą w dobrym stanie powierzchnię handlową – lecz lokal kategorii S.

Księgarnia. Widok od wejścia. Foto: Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

I taki najemca się znalazł. 8 czerwca odbył się przetarg, a 30 czerwca 2022 r. podpisano umowę najmu na czas nieoznaczony ze spółką “Lamar Serwis” z Piotrkowa. W wyniku licytacji ustalono opłatę za wynajem w wysokości 6,62 zł + VAT, co dało miesięczną kwotę 686,43 zł brutto.

Mechanizm

Nie byłoby tak korzystnej dla najemcy umowy, gdyby nie prezydent Piotrkowa mgr inż. Krzysztof Chojniak, z zawodu nauczyciel, który w zarządzeniu nr 144 z dnia 7 maja 2022 r. ustalił indywidualną wywoławczą stawkę czynszu najmu dla lokalu użytkowego położonego przy Rynku Trybunalskim 2 w wysokości 6,50 zł/m2 jako czynsz miesięczny netto (sic!).

Oprócz tego w zarządzeniu nr 289 z dnia 18 października 2021 r. prezydent Piotrkowa zezwolił na uznanie przetargu za ważny i wiążący bez względu na liczbę uczestników, jeśli chociaż jeden uczestnik zaoferował co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej stawki czynszu, które określono ma 1% ceny wywoławczej.

Trzeba trafu, że do przetargu przystąpił tylko jeden podmiot, który zaoferował jedno postąpienie i ze stawki wywoławczej 6,50 zł/m2 + VAT podbił do 6,62 zł/m2 + VAT, a więc o 12 groszy, co biorąc pod uwagę metraż (84,30 m2) dało kwotę wyższą o 10.11 zł netto.

Najemca

Spółka z o.o. “Lamar Serwis” z Piotrkowa, to podmiot należący do rodziny Lauks: Marii (ur. 1957), Mariusza (ur. 1958) i Roberta (ur. 1994). Powstała w drugiej połowie 2010 r. pod nazwą “Samderson Polska”. Początkowo zajmowała się handlem artykułami ortopedycznymi, głównie za pośrednictwem internetu.

W 2017 r. nastąpiła zmiana nazwy na obecną, a w rubryce nr 1, określającej przedmiot działalności, dopisano m. in. działalność wydawniczą, projektowanie, przygotowanie do druku. W kwietniu 2021 do szerokiego wachlarza usług wprowadzono także działalność fotograficzną, agencji reklamowych, taksówek osobowych, a nawet transport lotniczy pasażerski.

Pomimo rozległej wielobranżowości trudno uznać “Lamar Serwis” za firmę dochodową. Z rocznych informacji finansowych za lata 2018-2022 wynika, że tylko w 2018 r. spółka osiągnęła zysk – było to 20 359,91 zł czyli 1696,66 zł miesięcznie. Pozostałe cztery lata przyniosły straty.

6 godzin w tygodniu jest czynna “księgarnia” Lauksów. Foto: Gazeta Trybunalska. Kliknij, aby powiększyć.

W wynajętym lokalu udziałowcy spółki urządzili księgarnię – choć jest to słowo na wyrost, bo książek tam tyle, co kot napłakał choć w warunkach przetargu określono, że książki winny stanowić 80% asortymentu. Zamiast tego oferowane są amatorskie obrazki, zdjęcia, grafika i bibeloty głównie autorstwa Lauksów.

O dziwo punkt ten otrzymał nadzwyczajne czasy otwarcia: jedynie trzy dni w tygodniu po dwie godziny, co jest ewenementem w skali miasta i świadczy o tym, że ostatnią rzeczą o jaką w owej “księgarni” chodzi, to prowadzenie działalności komercyjnej. Zatem pożytek społeczny z utrzymywania takiego miejsca jest żaden, albo minimalny.

Poza tym dokonano zmiany w KRS oznaczając Rynek Trybunalski 2 jako siedzibę spółki. Podmiot do tej pory nie dorobił się strony internetowej ze swoimi produktami i usługami. Ze światem zewnętrznym kontaktuje się za pomocą profilu w portalu społecznościowym.

Związki z władzą

W 2021 roku Urząd Miasta Piotrkowa za 26 565 zł nabył od “Lamar Serwis” 230 egzemplarzy albumu fotograficznego (czytaj: > “Piotrków. Urząd miasta zasila konto prywatnej spółki Lamar Serwis”) zawierającego zdjęcia prezes Marii Lauks i wiceprezesa Mariusza Lauksa, którzy odkrywszy w sobie talent do utrwalania obrazu na światłoczułej matrycy postanowili realizować się na polu fotografii, jak najbardziej artystycznej (czytaj: architektoniczno-widoczkowej). Książki przeznaczono na nagrody i promocję miasta.

Chojniak z żoną na otwarciu księgarni w otoczeniu byłego radnego, postkomunisty Brylskiego i restauratora Kowalczyka. Musiało to być dla niego wydarzenie wyjątkowe, gdyż z żoną pokazuje się niezwykle rzadko. Foto / źródło: Facebook. Kliknij, aby powiększyć.

Oprócz tego spółka publikowała albumy na zlecenie samorządowego Ośrodka Działań Artystycznych, gdy jej dyrektorem był mgr Stanisław Gajda. Po jego odejściu na emeryturę zlecenia w spółce składał następca Gajdy mgr Andrzej Hoffman. Szerzej o tej współpracy napiszemy w oddzielnym artykule.

Prezydent Chojniak bywał na wydarzeniach organizowanych przez Lauksów (> link), a ich prace, jak pisze red. Pawel Reising w recenzji z promocji wspomnianego albumu pt. “Najdroższy album w najdroższej bibliotece” (> link), określił jako przepiękne, tekst jako bardzo dobry, a samo spotkanie zorganizowane w miejskiej książnicy nazwał “wielkim wydarzeniem”.

Rachunek zysków i strat

Aby zarządcy nieruchomości zwróciły się koszty remontu potrzeba 265 miesięcy czyli 22 lata. Przez ten czas lokal trzeba będzie ponownie odświeżyć, więc zysk prawdopodobnie nie pojawi się nigdy. Gdy poprosiliśmy jednego z piotrkowskich deweloperów o komentarz do inwestycji nie był przekonany, czy pytanie jest poważne czy ma charakter żartobliwy. Podobnie zareagował na prośbę o odpowiedź czy wynająłby powierzchnię użytkową w cenie 6-8-krotnie niższej od rynkowej. Taka reakcja świadczyła o tym, że żaden prywatny przedsiębiorca o zdrowych zmysłach nigdy nie postąpiłby w ten sposób, nawet jeśli lokal miałby czekać na najemcę kilka miesięcy.

Poza tym, aby korzystnie zarządzać powierzonym mieniem nie wystarczy zamieszczenie informacji o przetargu w oknie lub na tablicy ogłoszeń w urzędzie miasta albo na stronach TBS i magistratu. Gdyby prywatna firma w ten sposób prowadziła kampanię marketingową jej istnienie nie miałoby sensu.

Pod koniec 2020 roku TBS zorganizowało przetarg na lokal przy ul. Słowackiego 1 po księgarni “Na rogu”. Pomieszczenia o powierzchni 132,85 m2 zyskały nowy blask dzięki kapitalnemu remontowi, który kosztował 142 556,43 zł brutto. Cenę wywoławcza ustalono w wysokości 20,66 zł brutto, a więc 2,5-krotnie wyższą niż w przypadku lokalu w Rynku. 27 listopada 2020 r. podpisano umowę najmu z Przedsiębiorstwem Usług Medycznych “AL.-Med” z Radomska. Miesięczna opłata czynszowa wzrosła do 22,69 zł/m2 zł brutto tj. 3014,37 zł za całość. Zwrot z inwestycji powinien nastąpić po 47 miesiącach czyli po 4 latach. To 5-krotnie krócej niż w przypadku “księgarni” Lauksów.

I dalej:

– w 2022 r. TBS wynajęło lokal przy ulicy Sieradzkiej o powierzchni 56,73 m2 za 14,76 zł/m2 brutto tj. 837,22 zł za całość – pomieszczenie bez wkładu remontowego, stan techniczny – średni;

– kolejny lokal przy tej samej ulicy, ale w świeżo odnowionej kamienicy pod numerem 8, powierzchnia 92,08 m2, stawka czynszu 8,08 zł/m2 tj. 744,11 zł brutto, nakłady poniesione przez zarządcę – 47 072,10 zł brutto, zwrot z inwestycji – 63 miesiące czyli 5 lat;

– lokal przy ul. Wojska Polskiego o powierzchni 15,34 m2, stawka czynszu 27,86 zł/m2 tj. 415,10 zł brutto za całość – pomieszczenie bez wkładu remontowego, stan techniczny – średni;

– lokal przy ul. Narutowicza 19 / Sienkiewicza 15 o powierzchni 45,72 m2, stawka czynszu 31,29 zł/m2 tj. 1430,64 zł brutto za całość – pomieszczenie bez wkładu remontowego, stan techniczny – średni;

– lokal przy ul. Wojska Polskiego 73 o powierzchni 19,82 m2, stawka czynszu 25,22 zł/m2 tj. 499,76 zł brutto za całość – pomieszczenie bez wkładu remontowego, stan techniczny – średni.

Podsumowanie

Wynajęcie przez TBS lokalu w Rynku Trybunalskim za absurdalnie niską stawkę, niższą niż trzeba zapłacić za blaszany, nieogrzewany garaż na obrzeżach miasta można określić mianem niegospodarności, zaś postawę Chojniaka, ewidentnie szykującego lokalne prawo pod kątem przetargu, działaniem na szkodę miasta.

“Gazeta Trybunalska” po konsultacji z kancelarią prawną w Warszawie rozważy możliwość zawiadomienia prokuratury.

→ Mariusz Baryła

20.07.2023

• foto: Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Piotrków. Skandal – lenistwo urzędników w dbaniu o dziedzictwo narodowe!”

• czytaj także: > “Piotrków. Zabytki. Działania Gazety Trybunalskiej skuteczne”

 

3 Replies to “Piotrków – miasto kolesiów. Księgarnia

  1. Skoro jest decyzja prezydenta z podpisem dla tej konkretnie sytuacji, to nic nie stoi na przeszkodzie
    powiadomić prokuratora o działaniu na szkodę miasta i wyrządzenie znacznej szkody poprzez tą indywidualna decyzję. W zasadzie trudno tu znaleźć jakieś inne niż korupcja (obojętne w jakiej postaci) wyjaśnienie.

  2. Granda w biały dzień! Widać że wszystkie działania były nastawione na jednego najemcę. Tu nie ma co się zastanawiać tylko pisać do Prokuratury. To tylko czubek góry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.