Dziadowanie po piotrkowsku cz. II

Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego poinformował, że przekazał władzom Równego – ukraińskiego miasta partnerskiego – osiem agregatów prądotwórczych. Urządzenia wraz z sekretarzem miasta Bogdanem Munikiem dotarły do celu 12 grudnia br.

W notatce zamieszczonej > tutaj przeczytać można, ze sprzęt został zakupiony przy wsparciu finansowym zaprzyjaźnionego z Piotrkowem miasta Vienne we Francji.

Czytaj także: > “Trzech urzędników z Piotrkowa na darmowej wycieczce we Francji”.

Te urządzenia mają na celu zapewnienie dostaw energii, które szczególnie w okresie zimowym, są bardzo istotne. Społeczność Równego często boryka się z przerwami w dostawach energii elektrycznej, dlatego agregaty są im bardzo potrzebne – uzasadnił zakup i dostawę Munik.

To drugi gest w wykonaniu piotrkowskich urzędników. Pierwszym było przekazanie pomocy rzeczowej w wysokości 70 tys. zł. Pisaliśmy o tym w materiale pt. “Dziadowanie po piotrkowsku. 70 tys. zł dla ukraińskiego miasta”.

Komentarz

Generator prądotwórczy na kołach Adler AD-588S potrafi wytworzyć energię elektryczną o mocy maksymalnej 5,5 KW, a to oznacza, że jeśli podłączymy do niego suszarkę do włosów, pralkę automatyczną i żelazko – zabraknie mocy.

Tego typu urządzenie może posłużyć do zaopatrzenia w energię elektryczną domu jednorodzinnego, albo dwóch mieszkań i to przy założeniu, że gospodarowanie prądem będzie  bardzo ostrożne.

Poza tym Adler AD-588S ze względu na swoją konstrukcję i parametry techniczne może być używany jedynie w sytuacjach awaryjnych, krótkotrwale. Nie nadaje się do pracy ciągłej, gdyż jest zbyt delikatny. Dane techniczne maszyny przedstawiają się następująco:

 • Moc znamionowa/maksymalna: 5,0 / 5,5 kW
 • Generowane napięcie (V): AC – 230
 • Poziom hałasu (Lwa): 96
 • Typ silnika: 4-SUW
 • Pojemność silnika (cm3): 389
 • Moc silnika (KM): 13
 • Zbiornik paliwa(l): 25
 • Typ paliwa: benzyna bezołowiowa (Pb)
 • Zużycie paliwa (l/kWh): 0,8
 • Typ rozruchu: ręczny – linka, elektryczny*
 • Waga (kg): 85
 • Wymiary (lxdxh): 71 x 54 x 55 cm
Porównanie cen agregatu. Foto / screen: GT. Kliknij, aby powiększyć.

Jak widać agregat nie jest nadmiernie drogi, jego średnia cena oscyluje w granicach 3400-3850 zł z dostawą. Zatem całkowity koszt ośmiu aparatów wyniósł maksymalnie 30,8 tys. zł. Jak żenująco niska jest to kwota niech świadczy fakt, że widoczny na zdjęciu tytułowym, stojący pośrodku, Munik zarobił w 2022 r. roku 193 tys. zł, a więc 16 tys. miesięcznie. Budżet miasta w 2023 r. wyniósł 603 389 915 zł.

Piotrkowski magistrat nabył urządzenia przy wsparciu francuskiego samorządu. W Równem zamieszkuje około ćwierć miliona ludzi.

→ (mb)

16.12.2023

• foto / źródło: piotrkow.pl

• czytaj także: > “Piotrków. Munik – sekretarz urzędu miasta reklamuje alkohol”

 

 

4 Replies to “Dziadowanie po piotrkowsku cz. II

 1. Prądu nie mają, ale na dziesiątki tysięcy luksusowych samochodów ich stać? I po co w ogóle to bicie piany? Chcecie walczyć za ukr., to sami jedźcie na front, a nie będziecie wypisywać tu pierdoły. przypominam tylko grzecznie: TU JEST POLSKA!

 2. Komuch Munik i świnta Krzysia… ten pierwszy zna się tylko na wódce a ten drugi na wodzie święconej mogli poprosić eksperta z rady miasta np. Dziamdziorę albo Wiesię Chorągiewkę.

 3. To są urządzenia, których w ogóle nie warto kupować. Do zasilenia domu jednorodzinnego potrzebna jest moc minimum 10 KW. Do tego jeśli w Równem często brakuje energii elektrycznej, to znaczy, że potrzebne są profesjonalne agregaty a nie zabawki napędzane silnikami od motorynki. Munik może być zwykłym cymbałem w tego typu sprawach technicznych, ale najwyższy ajatollah Chojniak vel mgr inż o profilu elektrycznym powinien takie podstawy elektrotechniki mieć w jednym paluszku, nawet pomimo tego, że zamiast rozwijać talent wyuczonego zawodu wziął się za administrację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.