Monika Horna-Cieślak Rzecznikiem Praw Dziecka

W dzisiejszym sejmowym głosowaniu mecenas Monika Horna-Cieślak została wybrana nowym Rzecznikiem Praw Dziecka. Zgodę na powołanie rzecznika musi jeszcze wyrazić Senat.

Kandydaturę Moniki Horny-Cieślak poparło 246 posłów, 195 było przeciw, wstrzymało się trzech. Horna-Cieślak była jedyną kandydatką na urząd RPD. Została zgłoszona przez KO, Lewicę, PSL-TD i Polskę 2050 – TD.

Podczas głosowania w sejmowej galerii były obecne dzieci ze szkół z Ustrzyk Dolnych, które przyjechały z Bieszczad na zaproszenie posła Bartosza Arłukowicza.

Nowa pani rzecznik. Foto / źródło: facebook.com. Kliknij, aby powiększyć.

Horna-Cieślak ma 34 lata i pochodzi z Grudziądza. Jest adwokatem, aktywistką i działaczką społeczną. Od 19. roku życia zajmuje się ochroną praw dzieci. Udziela pomocy prawnej osobom młodym, doświadczającym przemocy psychicznej, fizycznej oraz seksualnej. W swojej działalności na rzecz dzieci podejmuje szerokie działania m.in. legislacyjne, szkoleniowe, koordynuje projekty edukacyjne.

Spod jej pióra wyszło wiele aktów prawnych dotyczących praw dzieci, w szczególności ustawy o ochronie małoletnich, czyli tzw. ustawy Kamilka z Częstochowy, oraz ustawy zwiększającej dostęp do psychologa osobom młodym bez zgody opiekuna prawnego, które współtworzyła z młodzieżą.

Kadencja obecnego Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka upływa 14 grudnia br. Pawlak zostanie zapamiętamy jako katolicki oportunista, człowiek bez charakteru, odwagi i doświadczenia w zajmowaniu się sprawami dzieci i młodzieży.

→ oprac. (mb)

28.11.2023

• foto / screen: Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Rzecznik Praw Dziecka czy Rzecznik Praw PiS-u?”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.