75. rocznica wyzwolenia Piotrkowa

75 lat temu w mroźny, styczniowy poranek  Piotrków Trybunalski został wyzwolony spod hitlerowskiej okupacji. Mieszkańcy obudzili się w wolnym mieście. 

Nie dokonały tego ani oddziały partyzanckie „Małego Franka”, ani konspiracyjna Armia Krajowa, ani Nieznany Żołnierz, ani też Matka Boża Śnieżna, lecz wchodząca w skład Armii Czerwonej, 52 Gwardyjska Brygada Czołgów pod dowództwem ppłk Ludwika Kurista.

Operacja wyzwolenia Piotrkowa przebiegła bez strat w ludziach, a samo miasto nie zostało zniszczone. Niezwykle istotny okazał się tutaj element zaskoczenia, do którego przyczynili się czterej odważni mieszkańcy podpiotrkowskich Bujen, którzy w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r. „przeprowadzili oddziały pancerne na pozycje wyjściowe do ataku na niemiecko-faszystowskie wojska”. Ich nazwiska: Mieczysław Gruchała, Andrzej Gawora, Władysław Żuber i Jan Adamski. W ten sposób zakończył się trwający pięć i pół roku wojenny i okupacyjny koszmar.

→(mb)

18.01.2020

• foto: zdjęcie ilustracyjne styczeń 1945 r. operacja wiślańsko-odrzańska zwana również „ofensywą styczniową”

• czytaj także: > “74. rocznica wyzwolenia Piotrkowa”

 

One Reply to “75. rocznica wyzwolenia Piotrkowa”

  1. Nie będę się czepiał słowa “wyzwolenia” choć lepszym określeniem byłoby- przejęcie. Ale spójrzcie, niby zwykły artykuł a ile w nim jadu… . A potem będziecie się dziwić komentarzom. Wskazujecie na TVP jako na przykład agresywnych treści. Niestety, uczyli się przez tyle lat od was tej sztuki… .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.