Prezes Instytutu Pamięci Narodowej o usuwaniu pomników bohaterów ZSRR

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki udzielił wywiadu Polskiej Agencji Prasowej. Tematem rozmowy zatytułowanej “Prezes IPN: dokańczając dekomunizację nie możemy reagować na prowokacje Rosjan” był proces usuwania z przestrzeni publicznej symboli Armii Czerwonej w postaci pomników.

Nawrocki powiedział przedstawicielowi PAP Rafałowi Pogrzebnemu m. in:

Instytut Pamięci Narodowej, wykonując wolę polskiego parlamentu, nie narusza przestrzeni cmentarzy i grobów, miejsc wiecznego spoczynku. Ewentualna odpowiedź strony rosyjskiej w takim miejscu byłaby nieadekwatna. Jako instytut funkcjonujący w wolnej, demokratycznej Polsce wykonujemy polskie prawo z 2016 roku. Mimo gróźb płynących z Federacji Rosyjskiej musimy dokończyć dekomunizację.

Nasze działania to nie prowokacja, raczej próba zdeterminowania pozostałych samorządów, na których terenie stoją jeszcze podobne pomniki i gdzie dekomunizacja nie została ukończona. Celem Instytutu Pamięci Narodowej jest to, aby w końcu te pomniki zniknęły. Zapewne potrwa to lata.

Powtórzę: nie mogę, mimo prowokacji Federacji Rosyjskiej, przestać realizować fundamentalnej misji Instytutu Pamięci Narodowej. Na Ukrainie nikt nie wzywa prezydenta kraju do tego, by w obliczu popełnianych przez Rosjan zbrodni, mordów przestać walczyć. Tam walczy się o zasadnicze sprawy, o wolność narodu ukraińskiego.

Czasem dostajemy informacje o próbach przenoszenia tych pomników na cmentarze. Nie jest też tajemnicą, że Polska była przez długi czas państwem postkomunistycznym. Do dziś mamy samorządy, które są przywiązane do postkomunistycznego dziedzictwa. Większość samorządowców odpowiada na nasz apel pozytywnie – nie spotkaliśmy się z twardą obroną sowieckich pomników. Liczę na to, że ci samorządowcy, którzy będą upierać się przy propagowaniu systemu totalitarnego w przestrzeniach swoich miast i gmin, zgodzą się na spotkanie ze mną i na wysłuchanie moich argumentów.

Cały wywiad dostępny jest: > tutaj.

→ (kk)

22.04.2022

• foto: Mikołaj Bujak (IPN)

• więcej o IPN: > tutaj

 

One Reply to “Prezes Instytutu Pamięci Narodowej o usuwaniu pomników bohaterów ZSRR”

  1. Najpierw zacznijmy usuwać “towarzyszy” i “interlokutorów ” z dawnego systemu, którzy po dziś dzień skutecznie sieją propagandę w lokalnych środowiskach, twierdzą, że ruskie nas wyzwalali kiedykolwiek i z czegokolwiek- fajnie jakby redakcje zrobiła listę czynnych i emerytowanych towarzyszy, którzy przez lata mieszali w okolicy

    Chętnie przypomnimy sobie życiorysy takich osób jak sekretarz miasta, czy starosta powiatu czy pana kolarza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.