Czy wiceminister Żaryn czyta Gazetę Trybunalską?

W niedawnym komentarzu “Gazety Trybunalskiej” dotyczącym rzekomej katastrofy lotniczej, w której według rosyjskich służb miał zginąć Jewgienij Prigożyn, poddaliśmy w wątpliwość samo wydarzenie, jak i informacje napływające z Moskwy wskazując jednocześnie na naiwność polskich mediów, które “uśmierciły” szefa Grupy Wagnera nie posiadając jakichkolwiek materialnych dowodów.

W piątek, 25 sierpnia, głos w sprawie zabrał Stanisław Żaryn – sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej – znany dotąd z dość wybujałych teorii spiskowych realizowanych na polityczne zamówienie.

Tym razem w wywiadzie udzielonym Polskiej Agencji Prasowej Żaryn okazał się być wyjątkowo rozsądny. Na wstępie powiedział:

W tej chwili nie znam w pełni wiarygodnej informacji na temat śmierci szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Jedyne wiadomości pochodzą z kanałów informacyjnych kontrolowanych przez Kreml.

Wiceminister zaznaczył, że należy poczekać na w pełni wiarygodne informacje od polskich bądź sojuszniczych służb wywiadowczych, które w jego ocenie, z czasem się pojawią. Stwierdził ponadto:

Mamy na pewno do czynienia z sytuacją, która pokazuje realne napięcia wewnątrz Rosji. Pokazuje, że Kreml poczuł się zagrożony Prigożynem i jego pozycją. Choć w mojej ocenie śmierć Prigożona i śmierć tych wszystkich dowódców, jeżeli rzeczywiście do tego doszło, nie zatrzyma w optyce średnioterminowej różnych tendencji i zjawisk, które świadczą o erozji systemu władzy, o realnych napięciach.

Nie powstrzymał się jednak od wyrażenia opinii, która nie opiera się na przesłankach obiektywnych za to dobrze wpisuje się w linię propagandową polskiego rządu:

To było zdarzenie, które osłabiło mocno władzę na Kremlu i też było katalizatorem pewnego pewnych emocji i pewnych tendencji, które były widziane w chociażby wśród wojskowych średniego szczebla, którzy realnie w regionie popierają. To były zdarzenia, które musiały zostać jakoś ze strony Kremla rozwiązane.

→ (mb)

28.08.2023

• foto/źródło: PAP/screen GT

• czytaj także: > “Ruski cyrk cz. II”

• czytaj także: > “Leszek Sykulski – nowy wróg Polski wymyślony przez PiS”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.