Ruski cyrk cz. II

Świat obiegła informacja o śmierci Jewgienija Prigożyna – właściciela słynnej Grupy Wagnera, czyli przedsiębiorstwa oferującego usługi militarne, w tym działania ofensywne np. przewroty wojskowe, siłowe przejmowanie obszarów i in.

23 sierpnia około godziny 19:00 polskiego czasu agencja prasowa RIA Novosti przekazała komunikat Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych, że prywatny samolot Embraer Legacy 600C z dziesięcioma osobami na pokładzie, w tym trzema członkami załogi, rozbił się w okolicy miasta Kużenkino w połowie odległości pomiędzy Moskwą a Petersburgiem. Według wstępnych informacji wszyscy zginęli. W samolocie miał znajdować się m.in. Prigożyn i  Dmitrij Utkin ps. “Wagner” – jego zastępca.

Późnym wieczorem Agencja Reutera udostępniła nagranie, na którym widać moment spadania na ziemię  trudnego do zidentyfikowania obiektu, a na zdjęciu płonące szczątki czegoś, co mogło, ale nie musiało być statkiem powietrznym.

Zdjęcie wraku samolotu opublikowane przez Agencję Reutera. 23.08.2023 r. Kliknij, aby powiększyć.

Od tego momentu o Prigożynie zaczęto pisać w czasie przeszłym choć, jak dotąd, nie pojawił się ani jeden dowód, że to faktycznie jego odrzutowiec i że był w środku, gdy spadł na ziemię. Ale to okazało się być nieistotne dla m. in. polskich redaktorów newsowych, komentatorów i publicystów. Ironicznie można stwierdzić, że skoro Rosjanie podali, więc musi to być prawdą, a Twitter jest bezwarunkowo rzetelnym źródłem informacji.

Tytuły notatek:

“Rzeczpospolita” – “Rosja: Jewgienij Prigożyn nie żyje. Krzysztof Bosak: To nie jest zaskoczenie”;
“Onet” – “Rosawiacja: Jewgienij Prigożyn zginął w katastrofie samolotu”;
“Interia” – “Prigożyn nie żyje. “Kucharz Putina” zostawił po sobie ogromny majątek”;
“Wprost” – “Rosja oficjalnie potwierdziła śmierć Prigożyna. Jest pełna lista ofiar katastrofy”;
“Wirtualna Polska” – “Prigożyn nie żyje. Do sieci wyciekły zdjęcia z katastrofy”;
“TVN24.pl” – “Rosyjski urząd: Jewgienij Prigożyn nie żyje, był w samolocie, który spadł na północ od Moskwy”.
“RMF24.pl” – “Jewgienij Prigożyn nie żyje. Nowe fakty w sprawie katastrofy”.

Czytaj także: > “Ruski cyrk”

Bardziej ostrożna okazała się np. amerykańska stacja CNN. W jej witrynie pojawił się artykuł dotyczący wydarzenia zatytułowany “What could have caused the plane crash that reportedly killed Wagner warlord Yevgeny Prigozhin?”. Można go przetłumaczyć jako: “Co mogło być przyczyną katastrofy, w której podobno zginął dowódca “Wagnera” Eugeniusz Prigożyn?”. Zwraca uwagę wątpliwość zawarta w tytule.

Póki co śmierć szefa Grupy Wagnera jest plotką, aby przestała nią być muszą pojawić się wiarygodne dowody na przedstawione przez rosyjskie instytucje państwowe i media informacje. Czy kiedykolwiek się pojawią? A nawet jeśli, to kogo, tak naprawdę, obchodzi jakiś Prigożyn?

→ oprac. (mb)

24.08.2023

• collage tytułowy: barma / Gazeta Trybunalska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.