Palestyński Hamas zaatakował żydowskie państwo

Jak dotąd 40 Izraelczyków zostało zabitych, a ponad 700 odniosło rany w wyniku dzisiejszego ataku bojowników Hamasu na izraelskie cele. Liczba ofiar stałe rośnie. 

Przed 7 rano syreny w całym Izraelu obwieścily ataki rakietowe, których według Hamasu było 5 tysięcy. Źródła izraelskie twierdzą, że wystrzelono o połowę mniej rakiet. Mimo to palestyńscy bojownicy całkowicie zaskoczyli przeciwnika atakując go z powietrza, od strony morza i z lądu. Jest to o tyle dziwne, że żydowskie służby specjalne nieustannie inflirtrują tereny zamieszkałe przez Arabów. Armia izraelska potwierdziła, że siły palestyńskie zajęły siedem wiosek i miast należących do Izraela.

Walki trwają w wielu miejscach, m.in. na przejściach granicznych i wokół baz wojskowych. Hamas twierdzi, że wziął setki zakładników i jeńców, a jego straty do tej chwili wynoszą 198 zabitych i 1610 rannych.

Czytaj także: “Trzeba mówić głośno o izraelskim apartheidzie wobec Palestyńczyków”. 

W odpowiedzi izraelskie lotnictwo rozpoczęło naloty i bombardowania celów w Strefie Gazy, skąd rozpoczął się atak. To przełożyło się 198 zabitych i 1610 rannych Palestyńczyków.

Szef rządu Izraela Netanjahu w wystąpieniu telewizyjnym w typowy dla siebie sposób zagroził, że Izrael odpowie ogniem, “którego skali wróg do tej pory nie znał i zapłaci bezprecedensową cenę”.

Już od dłuższego czasu narastalo napięcie w rejonie Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu. Mieszkańcy Gazy nie mają prawie żadnej swobody przemieszczania się, a opieka zdrowotna, elektryczność, urządzenia sanitarne i inna kluczowa infrastruktura prawie nie ostnieje, odkąd Izrael wprowadził blokadę tego terenu.

Strefa Gazy przypomina wielkie getto, które otacza żydowskie wojsko. Na powierzchni około 400 km2 żyje ponad 2 mln ludzi bez dostępu do wody i elektryczności. Państwo żydowskie jest agresorem i jakakolwiek próba usprawiedliwiania jego działań nie powinna mieć miejsca.

Hamas broni skrawka swojej ziemi, broni ludzi i narodowej godności przed agresją i nienawiścią Żydów.

→ oprac. (kk) 

7.10.2023

• zdjęcie tytułowe: rakiety wystrzelone z terytorium Gazy w kierunku Izraela. Foto: SAID KHATIB / AFP

#israelpalestinewar

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.