Warszawa. XII Narodowe czytanie (dużo zdjęć)

Lepiej późno niż nigdy – takie motto powinno przyświecać tegorocznemu sprawozdaniu z finału XII “Narodowego czytania”, który odbył się 9 września br., a “Gazeta Trybunalska”, z przyczyn niezależnych od redakcji, pisze o nim dopiero teraz.

W tym roku, w Ogrodzie Saskim w Warszawie, prezydent Andrzej Duda i jego żona Agata po krótkim wystąpieniu dotyczącym życia i twórczości bohaterki wydarzenia – Elizy Orzeszkowej – rozpoczęli publiczne czytanie powieści  “Nad Niemnem”.

Wart podkreślenia jest fakt, że na scenie zabrakło ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego, który w poprzednich latach towarzyszył parze prezydenckiej, przy okazji informując o dokonaniach resortu w promocji czytelnictwa.

Tegoroczny banner. Kliknij, aby powiększyć.

Dzień był letni i świąteczny. Wszystko na świecie jaśniało, kwitło, pachniało, śpiewało. Ciepło i radość lały się z błękitnego nieba i złotego słońca; radość i upojenie tryskały znad pól porosłych zielonym zbożem; radość i złota swoboda śpiewały chórem ptaków i owadów nad równiną w gorącym powietrzu, nad niewielkimi wzgórzami, w okrywających je bukietach iglastych i liściastych drzew – tak rozpoczyna się “Nad Niemnem” i takaż atmosfera panowała podczas czytelniczego święta. I poddali się jej wszyscy wykonawcy, a byli nimi aktorki i aktorzy: Iwona Katarzyna Pawlak, Adam Marjański, Jerzy Zelnik, Joanna Jeżewska, Aleksandra Radwan, Rafał Zawierucha, Krzysztof Szczepaniak, Ewa Domańska, Lidia Sadowa, Przemysław Stippa, Szymon Kuśmider, Wiesław Komasa, Andrzej Ferenc, Izabella Bukowska, Marek Barbasiewicz, Elżbieta Nagel, Marcin Przybylski, Michał Mikołajczak, Kaja Kozłowska-Żygadło, Konrad Żygadło, Piotr Bajor, Mirosław Wieprzewski oraz muzycy: Dawid Sulej Rudnicki (kompozytor oprawy muzycznej), Sara Kociołek, Zuzanna Wieczosek, Karol Pawluszek, Mateusz Wróblewicz , Małgorzata Sopel, Szymon Wojnarowicz.

Prowadzenie przypadło Marcinowi Kusemu – dyrektorowi Programu Pierwszego Polskiego Radia, niezmiennie prezentującemu najwyższą klasę zawodową; scenografię zaprojektowała Anna Mioduszewska; za reżyserię dźwięku odpowiadał Tadeusz Mieczkowski; koncepcja muzyczna była udziałem Giny Komasy. Całość wyreżyserował Janusz Kukuła.

Organizatorzy zadbali o wyprodukowanie 5-godzinnego filmu z plenerowego wydarzenia, co jest bardzo cenną pamiątką.

Publiczność dopisała jak zawsze, pojawiły się panny w strojach z epoki i dużo barwnych postaci, bezustannie przyciąganych przez “Narodowe czytanie”.

Wydawnictwo IPN przygotowało obszerne, doskonale zaopatrzone mobilne stanowisko księgarskie. Czytelnicy mogli otrzymać bezpłatnie książkę z serii „Literatura i Pamięć”, która objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. Zorganizowano także konkurs, w którym do wygrania były bardzo cenne nagrody książkowe.

Nie mogło zabraknąć pamiątkowych pocztówek z okolicznościowym stemplem, który z uśmiechem na twarzy przybijały urocze panie z Kancelarii Prezydenta.

Akcja “Narodowego czytania” została zainicjowana w 2012 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i jest kontynuowana przez Andrzeja Dudę. Należy mieć nadzieję, że kolejni lokatorzy Pałacu Prezydenckiego będą ją firmować.

→ M. Baryła

25.10.2023

• zdjęcie tytułowe: Aleksandra Radwan przed wejściem na scenę, foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

© materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone; dalsze rozpowszechnianie treści tylko za zgodą wydawcy „Gazety Trybunalskiej”

• o poprzednich edycjach Narodowego czytania pisaliśmy: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.