Pijany prokurator z Piotrkowa usłyszał zarzuty

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim Piotr C. ( lat 51) usłyszał dziś zarzut kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Za czyn ten grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

2 stycznia br. w ramach akcji “Trzeźwy poranek” funkcjonariusze z KMP w Piotrkowie zatrzymali na ulicy Wojska Polskiego samochód osobowy marki hyundai prowadzony przez prokuratora Piotra C. Po sprawdzeniu dokumentów poprosili kierującego o poddanie się badaniu na zawartość alkoholu we krwi. Okazało się, że prokurator miał 1,14 promila w wydychanym powietrzu. Aby potwierdzić wskazania urządzenia pobrano także krew do badania laboratoryjnego.

Akta sprawy zostały przekazane do Prokuratury Okręgowej w Płocku. Jej rzeczniczka poinformowała dziś, że:

Prokuratura Okręgowa w Płocku wystąpiła z wnioskiem o uchylenie immunitetu Piotrowi C. Taka decyzja zapadła 3 stycznia i wówczas prokuratorowi postawiono zarzut  o czyn z artykułu 178a paragraf 1 kk, czyli o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Podstawą do jego postawiania były okoliczności w postaci przeprowadzonych badań na zawartość alkoholu. Zarówno badanie alkomatem, jak i badanie krwi potwierdziło obecność alkoholu.

Wymieniony przez prok. Iwonę Śmigielską-Kowalską artykuł kodeksu karnego ma następujące brzmienie:

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Niezależnie od tego jednostka macierzysta prowadzi postępowanie dyscyplinarne wobec prokuratora. Piotr C. jest kierownikiem Działu d/s  Przestępczości Gospodarczej w 1. Wydziale Śledczym oraz zastępcą rzecznika prasowego PO w Piotrkowie.

“Gazeta Trybunalska” rozmawiała dziś z kilkoma przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości, palestry i prokuratury. Wszystkie osoby nie ukrywały zaskoczenia sprawą podkreślając jednocześnie, że prok. Piotr C. cieszy się sympatią i bardzo dobrą opinią jako prawnik. – Jest mi szalenie żal, że tak przyzwoity człowiek popełnił niewybaczalny błąd – powiedział doświadczony adwokat.

To drugi wypadek w ciągu pół roku, gdy pod wpływem alkoholu zostaje zatrzymany wysoki funkcjonariusz publiczny. W lipcu 2023 r. przytrafiło się to zastępcy komendanta miejskiego policji w Piotrkowie. Czytaj: > “Zastępca komendanta policji w Piotrkowie za kółkiem pod wpływem alkoholu”

→ (kk)

5.01.2024

• foto: pixabay.com

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.