Rubinowa Hortensja nr 47

W sobotni wieczór, 28 października 2017 r., w Piotrkowie Trybunalskim podsumowano 47. edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „O Rubinową Hortensję”, którego organizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Próchnika.

Zaledwie 150 autorów stanęło w szranki poetyckiego turnieju; jury w składzie: Wojciech Bonowicz (przewodniczący), Arkadiusz Morawiec i Michał Sobol nagrodziło zestawy wierszy Marcina Królikowskiego z Warszawy (I nagroda, 2000 zł), Piotra Piątka z Kołobrzegu (II nagroda, 1500 zł) i Wojciecha Roszkowskiego z Trykocina (III nagroda, 1000 zł).

W części artystycznej wystąpiła nieznana szerzej Beata Olga Kowalska i z półplaybacku zaśpiewała kilka piosenek z repertuaru M. Dietrich.

Komentarz

Pośród publiczności składającej się głównie z przedstawicieli generacji 60+ nie dostrzegliśmy głównego promotora budowy nowej biblioteki prezydenta Piotrkowa mgr inż. Krzysztofa Chojniaka, z zawodu nauczyciela, który nie chciał wysłuchać poetyckich wersów, integrować się z lokalną społecznością, ani tym bardziej nawiązywać nowych znajomości. Jest to dziwne z co najmniej dwóch powodów:

1) Chojniak w swoich przemówieniach z okazji trzeciomajowych rocznic zawsze nawiązuje do polskiej literatury, a ponieważ wychodzi to karykaturalnie (> link) powinien korzystać z obecności literatów i czerpać wiedzę na temat współczesnej poezji;

2) W jednym ze swoich wystąpień, przekonując do potrzeby wydatkowania co najmniej 35 mln zł na siedzibę książnicy (> link) stwierdził: „W dobie zanikania relacji międzyludzkich chcemy stworzyć miejsce integracji, zarówno dla młodzieży, seniorów, jak również miejsce integracji międzypokoleniowej piotrkowian. Ma to być miejsce spotkań i twórczych działań, w którym ludzie będą mogli inspirować i rozwijać się, czy też po prostu nawiązywać znajomości”.

Wychodzi więc na to, że Chojniak będzie się rozwijał dopiero wtedy, gdy postawi sobie nowy obiekt, póki co bywać na rozstrzygnięciach „Rubinowej” nie zamierza mimo, że jest fundatorem (z budżetu miasta) głównej nagrody.

„Poetyczni” okazali się za to: Marian Błaszczyński i dyrektor Jacek Sokalski (w nowym, ładnym, choć źle dobranym do okoliczności garniturze i zbyt krótkich skarpetkach). Błaszczyński, jako przewodniczący rady miasta przeznaczył na nagrodę (z publicznych pieniędzy) 1000 zł, a Sokalski zastępował marszałka Stępnia – koperta z kwotą 1500 zł – od samorządu województwa.

Warto przypomnieć, że w rozstrzygniętym 18 września 2017 r. w Łodzi Ogólnopolskim Konkursie na „Poemat czterech kultur” nagroda wynosiła 10 tys. złotych, a otrzymał ją tomaszowski poeta Krzysztof Kleszcz za utwór „Dźwiganie serc. Poemat dla Łodzi”.

→ (mb)

29.10.2017

• foto: Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “46. Rubinowa Hortensja – festiwal poetek”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.