Piotrków. W 2024 roku żadna ze szkół nie znalazła się na mapie równości

Podobnie jak w zeszłym roku żadna placówka edukacyjna z Piotrkowa nie znalazła się na mapie równości przygotowanej przez Fundację GrowSPACE.

Ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ stworzono na podstawie opinii 20 tys. osób z 16 województw. Oceniono w nim ponad dwa tysiące szkół. W pierwszej dziesiątce znalazły się placówki, które już wcześniej były wyróżnianie, ale i debiutanci.

Najwyżej oceniona została “Bednarska” I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie. Miejsce na podium zajęły także: XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego w Warszawie, III Liceum Ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi w Zabrzu (po raz pierwszy na liście).

Grafika pochodzi ze strony organizatora rankingu. Kliknij, aby powiększyć.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również: Saska Szkoła Realna – Liceum Ogólnokształcące w Warszawie, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Cogito w Żywcu (po raz pierwszy na liście),
II Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie, IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi, I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Opolu i Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 “SOS” w Warszawie (po raz pierwszy na liście).

W województwie łódzkim, wśród dziesięciu placówek najwyżej ocenionych, aż osiem pochodzi ze stolicy województwa, jedna z Tomaszowa i jedna ze Zduńskiej Woli.

Wyróżnione szkoły w woj. łodzkim. Kliknij, aby powiększyć.

W rankingu zabrakło szkół piotrkowskich, tak samo było w 2023 r., co wydaje się być zaskakujące o tyle, że w 2022 r., o czym pisaliśmy w materiale pt. “Piotrków. Technikum TEB Edukacja i V LO w rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+”, znalazły się aż dwie.

Współkoordynator rankingu, Mateusz Trzaska z Fundacji GrowSPACE podkreślił, że hasło tegorocznej edycji rankingu to: “Szkoła Zaufania”, ponieważ “elementarne zaufanie, elementarna część rzeczywistości w szkole, musi w końcu tam zagościć na stałe”. Wyraził wdzięczność, że zaufanie pojawiło się “w końcu ze strony MEN” i nadzieję, że jest ono początkiem zmiany na dobre, “by osoby uczniowskie mogły się czuć jak u siebie”.

Aleksandra Stube z Fundacji GrowSPACE przekazała, że ranking to również badanie społeczne, dzięki któremu monitorowany jest dobrostan młodzieży w całej Polsce. Poinformowała, że z tegorocznej edycji wynika, iż 41 proc. badanych wie o osobie, która doświadczyła przemocy psychicznej ze względu na przynależność do społeczności LGBTQ+, a 49 proc. powiedziało, że wie o osobie, która doświadczyła takiej przemocy z innych względów.

PAP / LGBTplusMe.com / oprac. (kk)

25.04.2024

• foto: pixabay.com

• więcej o rankingu: > tutaj

 

2 Replies to “Piotrków. W 2024 roku żadna ze szkół nie znalazła się na mapie równości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.