Akademia Piotrkowska. Koszty nieadekwatne do efektów

1 czerwca 2023 r. na fundamentach filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach powstała w Piotrkowie Trybunalskim Akademia Piotrkowska. Aby zachęcić absolwentów szkół średnich do nauki w nowej placowce ówczesny rektor Dariusz Rogut zarządził akcję promocyjną.

Na wstępie należy zaznaczyć, że studenci drugiego, trzeciego, czwartego i piątego roku w sposób naturalny stali się słuchaczami Akademii, bo poza nazwą, patronem i częściowo zmienionym składem kadry nauczycielskiej wszystko zostało jak dawniej. Promocję skierowano wyłącznie do nowego narybku.

Z przedstawionego przez Akademię zestawienia kosztów wynika, że wydatkowano na ten cel niemal 67 tys. złotych. Na pierwszy rok zapisało się 221 osób, z czego 144 na studia dzienne (stacjonarne) oraz 77 na niestacjonarne (wieczorowe). Zatem koszt pozyskania jednego studenta wyniósł aż 303 zł. To kwota ponadprzeciętnie wysoka.

Informacja o rekrutacji zamieszczana w mediach elektronicznych. Kliknij, aby powiększyć.

Głównymi beneficjentami państwowych środków zostały media publiczne m. in. Radio Łódź, a także prywatne, wspierające założoną przez działaczy PiS uczelnię m. in. radio Strefa FM i portal “epiotrkow.pl” należące do gminnego barona medialnego Tomasza Stachaczyka. Z załączonych faktur wynika, że do dnia 21/11/2023 r. Radio Łódź otrzymało za swoje usługi 7380 zł, a firma Eltom Tomasz Stachaczyk – 7134 zł. Pełne zestawienie wydatków dostępne jest poniżej. Oprócz tego “Gazeta Trybunalska”, jako jedyny portal w regionie, publikuje wykaz ilości  studentów przyjętych na rok akademicki 2023/2024.

Pełne przechwałek zapowiedzi, byłego już, rektora Roguta, o tym, że wraz ze zmianą nazwy w uczelni pojawi się nowa jakość nie tylko pod względem programowym, okazały się być mrzonką. Rogut był fatalnym menedżerem o czym świadczą liczby. Na pierwszy rok studiów stacjonarnych pierwszego stopnia na kierunku ekonomia przyjęto 4 osoby, na pielęgniarstwo 8 osób, na zarządzanie – 9 osób, na pedagogikę przedszkolną – 9 osób, a na specjalną 12.

Trudno w tej chwili ocenić jak potężny będzie koszt wykształcenia studentów w piotrkowskiej uczelni. Warto przypomnieć, o czym pisaliśmy w art. “Akademia Piotrkowska. Co o nowej uczelni sądzą studenci?”, że naukę pobiera zaledwie 871 osób, z czego 541 na studiach dziennych, a 330 na niestacjonarnych. Nad przyswajaniem wiedzy czuwa zaś 104 wykładowców,

→ M. Baryła

4.03.2024

• collage:  barma / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Akademia Piotrkowska – pisowski twór skazany na wegetację”
• czytaj także: > “Akademia Piotrkowska. Pierwsze bolesne pęknięcie”
• czytaj także: > “Akademia Piotrkowska. Jak rektor Rogut konkursy organizował?”
• czytaj także: > “Akademia Piotrkowska. Co o nowej uczelni sądzą studenci?”

 

 

One Reply to “Akademia Piotrkowska. Koszty nieadekwatne do efektów”

  1. Należy w końcu postawić pytanie: Do czego ta ekonomiczna nierównowaga doprowadzi.
    Byle szpital w małym powiecie potrafi być zadłużony na bagatela 100 mln zł, a wszystkich szpitali mamy 896, z czego chyba tylko kilka wykazuje pozytywny bilans.
    A uczelnie? Na ponad 400 uczelni, większość to pożeracze krajowego budżetu a piotrkowska akademia to obraz i poziom nauczania szkolnictwa wyższego w kraju.
    Zapewne każdy z nas domyśla się, co może się stać z instytucją, czy też podmiotem, który w ogóle nie liczy się z ekonomią, jednak na taki efekt końcowy nie można liczyć. Korporacja musi trwać, czy to było za Mieszka I, czy jest za Dudy I. Jedyne co przemija, to my ludziki. Zagraniczne instytucje finansowe doskonale wiedzą, że w Polsce nadal istnieje bardzo duża rezerwa do kolejnych podatków, w tym najbardziej dochodowego katastru, nakładanego od wartości nieruchomości. Już zrobili z nas milionerów i tylko w jednym celu. Więc Polaku płacz i płać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.