Kraków. Krypta Zasłużonych na Skałce

W podziemiach bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa w Krakowie spoczywają osobistości polskiej kultury. Szczątki, zamknięte w kamiennych sarkofagach, każą się zastanowić nie tylko nad dokonaniami tworców, upływem czasu, ale także nad polską tożsamością. 

Krypta Zasłużonych na Skałce powstała z inicjatywy profesora Józefa Łepkowskiego – historyka i archeologa – według projektu Teofila Żebrawskiego. Prace adaptacyjne objęły okres od 1876 do 1880 roku. Dwadzieścia lat później Józef Mikulski ozdobił to miejsce naściennymi malowidłami.

Na pierwszym łuku krypty znajduje się łacińskie motto: Credo, quod Redemptor meus vivit, które znaczy tyle, co Wierzę, że mój Odkupiciel żyje.

W latach 1880-1907 r. zostali tu pochowani: Jan Długosz – kronikarz i historyk; Wincenty Pol – przyrodnik, etnograf; Lucjan Siemieński – redaktor, literat; Józef Ignacy Kraszewski – pisarz, wydawca; Teofil Lenartowicz – poeta, wykładowca akademicki; Adam Asnyk – poeta, dramatopisarz; Henryk Siemiradzki – malarz historyczny; Stanisław Wyspiański – artysta.

Pomiędzy 1929 a 1955 rokiem spoczęły na Skałce prochy: Jacka Malczewskiego – malarza; Karola Szymanowskiego – kompozytora; Ludwika Solskiego – reżysera i aktora; Tadeusza Banachiewicza – matematyka, astronoma.

Przez niemal pół wieku nie powiększyła się ilość grobów. Dopiero w 2004 r. w Sepulcrum Patriae spoczął poeta i tłumacz Czesław Milosz.

Wejście do krypty kosztuje 5 złotych, w cenie jest pamiątkowa widokówka.

→ (mb)

2.05.2023

• foto: Mariusz Baryła / Gazeta Trybunalska

• czytaj także: > “Kraków. Umarli z Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego” 

• czytaj także: > “Jesień na Cmentarzu Salwatorskim” 

• więcej tekstów z tagiem #krk: > tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.